Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филм за тъкачеството в Родопите взе специалната награда на фестивала "Око"

| обновено на 17.10.23 в 09:03
Снимка: programata.bg

Филмът "Чергодейки" на режисьорката елена Стойчева получи специалната награда във фестивала "Око". Филмът разказва една вдъхновяваща история за възрождение на традиционните тъкачески умения в българското село Дряново, което се намира в Родопите.

Тъкачеството е занаят, застрашен от изчезване в България. "Чергодейки" проследява как създателката на филма Елена Стойчева, заедно с група баби от родопското село Дряново, сглобяват стар стан и изтъкават прототипи на черги. В това забавно мероприятие тя разказва за загубата на традиционното знание, за селските перипетии, за сблъсъка с новите идеи и за сплотеността на жените.

Елена Стойчева събира баби от селото, с нейната подкрепа и насърчение те решават да се включат в проекта за възродение на чергите. За да започнат, обаче, те трябва да намерят и възстановят стар стан, който е ключова част от процеса на изтъкване на килимите.

Тази неочаквана трудност изисква жените да съчетаят усилията си и не само да възстановят стария стан, но и да се върнат към старите тъкачески традиции и знания.

"Участвах в "Резиденция баба" през 2015 г. в първото издание на резиденцията и тогава се запознах с дряновските баби. Ние живеехме в домове на баби. Тогава много се интересувах от тъкачество", казва Стойчева.

"Установих, че никой от селата не тъче, бабите са зарязали тази дейност, даже повечето станове служат като дърва за огрев. Много интересно беше да се види във филма как жените групово си спомниха тъкачеството. Филмът е етнографски, виждаме традиционни практики, виждаме техния живот и всекидневие. Записан е говорът и родопските песни", разказва още тя.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03