Емоционалната интелигентност (EQ) е ключов фактор в съвременното образование, което цели да превърне училището в по-мирно и вдъхновяващо място за децата. Проявите на агресия в училище се явяват като реакция на различни причини, но с помощта на развитата емоционална интелигентност може да се трансформират в по-позитивни модели на поведение.
В интервю за предаването "Нашият ден" Полина Коцева, сертифициран практик по емоционална интелигентност, споделя своите мисли по този важен въпрос. Тя подчертава, че много от проблемите, свързани с агресията и насилието, могат да бъдат предотвратени, ако се обърне внимание на проблема с мълчанието. Мълчанието може да бъде причина за натрупване на болка и напрежение, което впоследствие може да се изрази чрез агресия и насилие.
Според нея е важно да се разбере, че проблемите започват със сигнали, а сигналите трябва да бъдат наблюдавани и разпознавани. По този начин можем да предотвратим насилието преди да се случи. В страните, в които емоционалната интелигентност е приоритет, се говори за “тормоз вместо за агресия“. Този подход позволява на образователните институции да работят активно за превенция на агресията и насилието.
Както споделя Полина Коцева, преодоляването на мълчанието изисква воля да се изразяваме и да бъдем истински свързани с другите хора. Според нея е важно е да се развият автентични връзки между учители и ученици, като се обръща специално внимание на уменията за управление на емоции и стресови ситуации.
По нейните думи децата днес са емпатични и способни да се свързват едни с други, но ако им липсват необходимите механизми за справяне със стрес и болка, същите деца могат да се превърнат в насилници.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Нели Димчева, психолог и педагогически съветник в основно училище “Тодор Каблешков“ в град Пловдив добавя в ефира на “Нашият ден“, че подходът към превенцията на агресията в училище трябва да бъде комплексен. Необходимо е да се работи с всички участници в ситуацията, включително и педагозите. Подчертава се важността от слушането на всички участници и разбирането на тяхното индивидуално преживяване на събитията.
Според нея, за да се преодолее агресията, децата трябва да развият социални и емоционални умения, които да им помогнат да се справят с конфликтите по конструктивен начин. Важно е да се насърчава обучението за устойчивост в ситуации на напрежение.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В заключение емоционалната интелигентност играе решаваща роля в превенцията на агресията в училище. Чрез активно работа със сигналите, развитие на автентични връзки и умения за управление на емоции, можем да трансформираме агресивните реакции в по-позитивни и конструктивни модели на поведение у децата. Този подход не само подобрява атмосферата в училище, но и помага на младите хора да се развиват като емоционално интелигентни и отговорни граждани.
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg