Каква е историята на Центъра по природни науки с астрономическа обсерватория, разположен на територията на Шуменското плато, разказва проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова, декан на Факултета по природни науки в Шуменския университет. Тя ни води не само през историята на тази обсерватория, но и разказва за това как тя функционира в момента като Център за природни науки, отворил врати не само за ученици и студенти, но и за всички, които са любопитни и искат да научат повече за това как се прави наука у нас.
"При хубаво време за наблюдение се изкарва телескоп, за да могат хората да наблюдават слънцето. Правят се и нощни наблюдения, защото всички искат това. Но там е нещата са малко по-специфични и понякога хората се сърдят и искат всеки път да могат да наблюдават звездите и планетите, а това не всеки път може да се случи. Всяка година има специален астрономически календар, където са отбелязани събитията, но когато времето не е благоприятно и няма условия за наблюдение, това няма как да стане“, обяснява проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова. За нея голяма тема е как младите могат да се запалят по изучаването на наука. "Идеята е да се популяризира науката, а след това тук се намира Шуменският университет, където се изучават природни науки“, обяснява тя.
"Тук могат да се наблюдават астероиди, планети, променливи звезди, екзопланети и активни галактични ядра“, разказва проф. Иванова, но в същото време посочва фотографиите, закачени по стените в Центъра за природни науки, където е организирана импровизирана изложба със снимки на растения и животни, които могат да се видят на територията на Шуменското плато. „Първата астрономическа обсерватория у нас е създадена в Рожен, втората е тази на Софийския университет, а ние сме на трето място, което си е престижно за нашия университет и за нашия град. А съчетанието със защитената местност „Шуменско плато“ вече е една безплатна екосистемна услуга за гражданите на града“, казва проф. Иванова.
Чуйте разговора на Оля Стоянова с проф. д-р Цветеслава Игнатова-Иванова, директор на Центъра и Декан на Факултета по природни науки в Шуменския университет.
Поредицата "Анатомия на Страха", част от предаването "Радиоенциклопедия", разглежда базовата емоция страх през призмата на психологията, фактите от научни изследвания, както и през битието на различни култури. В четири епизода разкриваме част от онова, което знаем за природата на страха, неговата еволюция и тънката граница между плодотворното и..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно плетиво на лов за прочутата брюкселска дантела. Защото тя е като брюкселската вафла - символ! Само дето е далеч по-красива и по-малко калорична. Покривките от ефирното ръкоделие приличат на уголемени до..
През 2025 г. ще се случат общо четири затъмнения, съобщава в ефира на предаването "Следобед за любопитните" физикът Пенчо Маркишки от Института по астрономия с НАО при БАН. Две от тях ще бъдат пълни лунни – на 14 март и на 7 септември, а останалите две ще са частични слънчеви – на 29 март и 21 септември. От България ще можем да..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg