Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да изживееш изкуството с "Дъщерята на рамкьора"

"Дъщерята на рамкьора" е аудиопредставление, част от програмата "Гледане с разбиране" на фондация "Изкуство – дела и документи". Тя предлага нови възможности за среща с изкуството, изложено в софийските музеи и галерии. 

Образователните събития по програмата вече станаха популярни, но програмата търси и по-експериментални начини за преоткриване на експозициите чрез средствата на изкуството. Първият опит за имерсивен театър в музея беше представлението, посветено на изкуството на Кристо "Опакован аудиогид" по текст на Мартина Новакова и Мигел Валентин и под режисурата на Василена Радева.

Тази събота и неделя, на 11 и 12 ноември, от 14.00 ч. и 16.00 ч., в Национална галерия - Квадрат 500 за първи път ще бъде играно новото представление на Мартина Новакова с участието на Димитър Николов, Евгения Ангелова и Валерия Георгиева и с музика и звуков дизайн от Александър Евтимов - Шаманчето – "Дъщерята на рамкьора". 

"Това е театрално представление на живо и на слушалки, разходка в музея, личен разказ и рефлексия върху изкуството и пресечните му точки с живота и театъра" – пишат за него организаторите.

За да го изживеете, е необходима предварителна регистрация, която можете да направите тук

Участието е безплатно, но се заплаща вход в музея. Участниците се приканват да са на място 10-15 минути преди началния час. За да участват в представлението, е необходимо да разполагат с телефон с достъп до интернет и възможно най-добри слушалки. На тези, които не разполагат с такива, ще бъде предоставено устройство от организаторите. 

Снимка – "Гледане с разбиране", фондация "Изкуство – дела и документи"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44