На 14 ноември отбелязваме Световния ден на диабета. Пациентите с диабет в България са около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на преддиабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика.
Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
Всекидневно измерване на кръвната захар преди всяко хранене и прием на инсулин, така протичат дните на 25-годишната Мариета Котова. Вече 20 години тя живее с тази диагноза, но гледа на диабета като начин на живот, който я прави по-отговорна към себе си и към околните. Нарича го не болест, а проблем.
"Нещата, които ги има сега като помощни средства за лечение на диабет тип 1, със сигурност в днешно време много по-лесно се случва, в сравнени с началото, когато на мен ми се отключи диабетът", казва Мариета Котова.
Тя си спомня за дните в детската градина, когато храната, която е приемала, е била под определен грамаж. Доволна е, че в момента може да приема всякаква храна, благодарение на развитието на терапиите за диабет."В днешно време трябва да се говори малко повече на децата от гледна точка на този проблем, защото доста деца в днешно време крият, че имат диабет, за да не има се подиграват", допълва тя.
И въпреки диабета Мариета Котова настоява държавата да полага грижи както за децата, така и за възрастните, които живеят с това заболяване.
"На момичета с диабет винаги съм казвала да приемат писалката инсулин като червило. Защото, когато на всяка една дама ѝ се изтрие червилото, трябва да си сложи на ново. По същия начин е и с инсулина", посочва тя.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока. Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце. Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..
Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..
В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..
За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..
С планетата Земя се случва това, което се е случвало преди милиони години и ще продължава да се случва. Земята представлява една страшно сложна..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
До древния град Сихар се намира кладенецът на патриарх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По времето на Христос между самаряни и иудеи..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg