Поемаме към Гърция, само че с един малко по-екстравагантен поглед. Знаем, че съседната държава е любимо място за летуване на българите, много от тях дори притежават ваканционни жилища там. Режисьорът Стилиян Иванов обаче харесва Гърция през зимата. През топлия сезон избягва пренаселените плажове, но изчезнат ли туристите, настава неговото време. Запитах го не е ли пълна пустош и скука. Все едно да харесваш Венеция през декември!
А Стилиян ни отвежда в уж познатата Гърция до мястото, където е погребан Орфей. Режисьорът вече четири години живее за постоянно в подножието на планината Олимп и сякаш всеки ден разкрива нова тайна.
Някои може да опонират, че мястото за вечен покой на митичния тракийски певец не се намира в подножието на планината Олимп в Гърция. Защото легендите за тракийското светилище край село Татул в Източните Родопи нашепват: античният певец е погребан там.
Като практична представителка на зодия Дева обаче, аз върнах Стилиян от бита на хората опреди две хиляди години към собственото му съществуване далеч от хората с въпроса дали не трябва да кара 40 км за да си купи пакетче сол. Да, но природата като вдъхновение и творческа дисциплина надделяват. Около режисьорът изобилства от интересни места за посещение – планината Олимп, пещерата на Света Петка и пещерата на Афродита. Не си мислете, че са на едно място. Скалните образувания са две и в близост до Ливитра в Гърция.
Пауни, котки, кучета, олимпийски богове… в такава изискана компания си живее режисьорът Стилиян Иванов в Гърция и твърди, че зимата е най-подходящият сезон да се почувстваш щастлив в съседната държава.
Снимки: архив Стилиян Иванов
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg