В последните дни преди Коледа децата из цяла България с нетърпение пишат и изпращат своите писма до Дядо Коледа чрез "Български пощи". Това дългогодишно традиционно събитие в страната създава магията на Коледните празници и ни напомня за важността на детските мечти и желания.
В интервю за "Нашият ден" Милена Тошева от "Български пощи" споделя, че всяка година забелязват увеличение на броя на написаните писма. Няма строги критерии за структура или съдържание на писмата, оставяйки децата да изразят своите желания и мечти по свой собствен начин. Този процес на самостоятелно творчество и изразяване е ценен опит за малките писатели и им помага да се научат как да пишат и адресират писма правилно.
Основната цел на този инициатива е да насърчи децата да изразят своите чувства, преживявания, страхове и надежди пред Дядо Коледа. В писмата си те споделят своите желания, но също така и своята вяра и убеждение, че са били добри и послушни през годината. Милена Тошева разкрива интересни примери от писмата, като две братчета, които пожелават сума от 205 лева – не за себе си, а за дарение, както и дете, което моли за дрехи и храна за нуждаещите се.
Писмата съдържат различни желания, които често зависят от семейния контекст и влиянието на рекламни кампании. Най-малките деца от детските градини често участват със своите учители, които организират и структурират писмата на малките автори. Всяка година тези писма се превеждат и архивират от Държавната агенция "Архиви", където се пазят и запазват този вълнуващ момент на детската фантазия.
Така “Български пощи” и Дядо Коледа създават специална атмосфера на вяра и очакване, която ни напомня, че детските мечти са ценни и трябва да бъдат подкрепяни и насърчавани, защото те са сърцето на Коледното вълшебство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg