Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то човек в 21-ви век

Разговор за съхранението и развитието на човешкото във време на война, изкуствен интелект и други предизвикателства

"Целта на пропагандиста е да накара едни хора да забравят, че определени други хора са хора". Този цитат от Олдъс Хъксли, автор на "Прекрасният нов свят", звучи като особено важно предупреждение днес, когато заплахите за човека изглеждат повече от всякога. Но в него също така се съдържа и посоката за противодействие срещу опасностите – чрез "припомнянето" на общочовешкото, което ни обединява въпреки различията.  

Интригуващ разговор по тези теми, провокиран и от наградите "Човек на годината '23", се разгърна в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". Участие в интересната дискусия за предизвикателствата пред човека в 21-ви век взеха Силвана Павлова от фондация "Развитие и интеграция", правозащитният адвокат Деница Любенова, съпредседател на ЛГБТ организацията "Действие", както и Марио Гаврилов, директор "Комуникации и кампании" в Българския хелзинкски комитет.

"За мен да бъдеш човек е да бъдеш това, което Господ Бог ти е дал, образ и подобие Негово. От там насетне нашата среда, нашето обучение и образование определя как ще разгърнеш своите вътрешни нагласи и таланти", коментира Силвана Павлова, която работи по инициативи в подкрепа на хора с увреждания. "Това, което виждам, е, че нашата среда не предоставя съвсем условията те да разгърнат на сто процента своя потенциал", посочи тя.

На проблема с липсата на равенство пред закона пък обърна внимание Деница Любенова. Тя изтъкна, че "понякога, всъщност много често, дискриминацията към дадена група е законово закрепена – или тя е така наречената "институционализирана дискриминация".

"Тези конкурси не бива да ги разглеждаме като някаква олимпиада, в която някой печели златния, сребърния или бронзовия медал. Всичките номинирани в този конкурс заслужават ние, като граждани на тази държава, да им кажем едно огромно "Благодаря", каза Марио Гаврилов във връзка с конкурса "Човек на годината '23". По думите му той подкрепя "хора и организации, които са направили видими стъпки към промяна на обществото".

Събеседниците в студиото разгледаха темата за човешкото и през призмата на войната в Украйна и напредъка на изкуствения интелект, а също така и насочиха своя поглед към бъдещето на обществото ни и перспективите пред него.

Като допълнение към дискусията прозвуча и интервюто с Даниел Пенев, преводач на книгата "Добрият живот" от Робърт Уолдингер и Марк Шулц. "Ако всеки от нас иска да направи една инвестиция в живота си, която да му гарантира по-хубав живот, то това би било инвестирането на усилия и време в изграждането и поддържането на добри социални връзки", акцентира Даниел Пенев върху един от изводите в текста, който се базира върху най-дългото изследване на щастието в света.  

Целия епизод по темата за човека и човешкото днес можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диян Стаматов

481 свободни места за училищни директори: Има ли достатъчно подготвени кандидати?

На 19 август 2024 г. приключи кампанията за набиране на кандидатури за училищни директори в България. С общо 481 свободни места в страната , въпросът дали има достатъчно подготвени и мотивирани кандидати за тези позиции предизвиква значителен интерес. В ефира на предаването "Нашият ден" Диян Стаматов , председател на Съюза на работодателите в..

обновено на 22.08.24 в 10:40

Избрано: Как да консумираме безопасно подсладители: E-sladko предлага решения

През август предаването Lege Artis  поставя акцент върху някои от най-интересните интервюта, излъчени през годината. Сред тях се откроява разговорът с Елисавета Котова , председател на Асоциацията на децата с диабет, която представи първата българска информационна платформа за подсладители – E-sladko. Целта на E-sladko е да информира хората за..

публикувано на 21.08.24 в 13:14

Лятното училище на BIRN събра журналисти от цяла Европа

Колегата Ася Чанева, участник в лятното училище за разследващи репортажи на Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN), сподели впечатленията си от обучението в ефира на предаването "Нашият ден". Тя се включи от Млини, селище близо до Дубровник, Хърватия, където се провежда 14-ото издание на престижното училище. В продължение на седмица..

публикувано на 21.08.24 в 10:03

Николета Атанасова: За Украйна през 2024 година

Какво не се промени и какво днес е различно в Украйна – директно включване на  Николета Атанасова в "Нашият ден" от Киев. Нагласата на хората е различна, заявява Атанасова. Докато един европеец яде кроасан и се чуди дали Украйна се нуждае от помощ, украинците загиват на фронта, изтъква журналистката.   От дистанция нещата изглеждат винаги..

публикувано на 21.08.24 в 09:40

От грижа за хората до грижа за словото: Пътят на д-р Христина Димитрова

Д-р Христина Димитрова от Варна, позната на много хора със своята всеотдайна доброволческа работа с украински бежанци, за която беше отличена с наградата на платформата "Тайм хироус", продължава да разширява своя принос към обществото. Този път обаче тя привлича внимание в съвсем различна област – литературата. През пролетта д-р Димитрова беше..

публикувано на 21.08.24 в 08:38