Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Снимка: pixabay

Избрахме отново познатия наслов, с който изпратихме 2023 година от седмичната поредица "За здравето". На нас, българите, вероятно ни трябва още малко оптимизъм, вяра в собствените сили и доверие към различните съсловия. Лекарското е изключително важно за всички нас. И затова продължихме следпразнично медицинското издание в същия дух на уважение и признателност към българските медици.

Проф. д-р Донка Байкова
Традиционно говорим в тези дни на годината за умерено хранене, диети, отслабване. Тоест "влизане във форма", което е трудно индивидуално усилие. Затова се обърнахме за помощ към проф. Донка Байкова. 

Опитният диетолог ни отправи редица съвети: за плавен преход от преяждане към умереност, каза ни какво да консумираме, как да съчетаваме храни и напитки. Физическата активност и по-честото хранене с плодове и зеленчуци също благоприятства по-бързото ни навлизане във форма и в добра кондиция.


В брой първи за 2024 г. екипът "За здравето" продължи "нишката" от последната ни среща за 2023 г. "Посланици на доброто в здравеопазването", като припомни делата на д-р Даниел Димитров, фелдшера Радко Радев и ученика Стоян Ганчев. Добавихме и новини: успешното акуширане на бебе в линейка в Плевенско, първата рожба на майка с трансплантиран черен дроб, първите трансплантации за Новата година…

Богдан Кирилов
В диалога ни се включи и магистър-фармацевт Богдан Кирилов. Въпросите към него бяха коренно противоположни: на първия от тях с чувство за хумор стигнахме до извода, че няма вълшебно лекарство против преяждане и препиване. 

Докато втората тема бе повече от сериозна: фалшивите и подвеждащи реклами на лекарства и медицински процедури. При това с все по-зачестилото използване на известни лица и авторитети от системата на здравеопазването. Опасна тенденция, срещу която ще бъдем безкомпромисни и в бъдеще.


проф. Йорданка Узунова
С елемент на изненада навръх Йордановден "влязохме" в дома на проф. Йорданка Узунова, за да честитим имения ден на известния уролог.


Акад. Владимир Овчаров
Към акад. Владимир Овчаров отправихме предизвикателството да ни каже рецепта за дълголетие. Аналитично и мъдро бяхме посъветвани да бъдем разумни и умерени, да избягваме самотата, да общуваме и тренираме мозъка си, да спортуваме или поне да се движим сред природата.
Следващата събота ще говорим за сезонни вируси и бактерии, както и за зимните алергии. Гост ще ни бъде акад. Богдан Петрунов – познат на всички от периода на голямата битка с "Ковид 19".
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30