Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Снимка: pixabay

Избрахме отново познатия наслов, с който изпратихме 2023 година от седмичната поредица "За здравето". На нас, българите, вероятно ни трябва още малко оптимизъм, вяра в собствените сили и доверие към различните съсловия. Лекарското е изключително важно за всички нас. И затова продължихме следпразнично медицинското издание в същия дух на уважение и признателност към българските медици.

Проф. д-р Донка Байкова
Традиционно говорим в тези дни на годината за умерено хранене, диети, отслабване. Тоест "влизане във форма", което е трудно индивидуално усилие. Затова се обърнахме за помощ към проф. Донка Байкова. 

Опитният диетолог ни отправи редица съвети: за плавен преход от преяждане към умереност, каза ни какво да консумираме, как да съчетаваме храни и напитки. Физическата активност и по-честото хранене с плодове и зеленчуци също благоприятства по-бързото ни навлизане във форма и в добра кондиция.


В брой първи за 2024 г. екипът "За здравето" продължи "нишката" от последната ни среща за 2023 г. "Посланици на доброто в здравеопазването", като припомни делата на д-р Даниел Димитров, фелдшера Радко Радев и ученика Стоян Ганчев. Добавихме и новини: успешното акуширане на бебе в линейка в Плевенско, първата рожба на майка с трансплантиран черен дроб, първите трансплантации за Новата година…

Богдан Кирилов
В диалога ни се включи и магистър-фармацевт Богдан Кирилов. Въпросите към него бяха коренно противоположни: на първия от тях с чувство за хумор стигнахме до извода, че няма вълшебно лекарство против преяждане и препиване. 

Докато втората тема бе повече от сериозна: фалшивите и подвеждащи реклами на лекарства и медицински процедури. При това с все по-зачестилото използване на известни лица и авторитети от системата на здравеопазването. Опасна тенденция, срещу която ще бъдем безкомпромисни и в бъдеще.


проф. Йорданка Узунова
С елемент на изненада навръх Йордановден "влязохме" в дома на проф. Йорданка Узунова, за да честитим имения ден на известния уролог.


Акад. Владимир Овчаров
Към акад. Владимир Овчаров отправихме предизвикателството да ни каже рецепта за дълголетие. Аналитично и мъдро бяхме посъветвани да бъдем разумни и умерени, да избягваме самотата, да общуваме и тренираме мозъка си, да спортуваме или поне да се движим сред природата.
Следващата събота ще говорим за сезонни вируси и бактерии, както и за зимните алергии. Гост ще ни бъде акад. Богдан Петрунов – познат на всички от периода на голямата битка с "Ковид 19".
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25