В тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус Христос на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Случаят с митаря Закхей от неделното евангелско четиво разкрива именно как грешник, благодарение на Христос, изживява своето прераждане за нов живот. Обременената съвест на Закхей не му дава покой. Върху нея лежат грехове за извършени неправди. Нито парите, спечелени по нечестен път, нито земните наслади могат да помогнат на нещастния митар, който живее презрян от всички Единственият изход от това мъчително състояние е да потърси Божието всеопрощение. У Закхей се пробужда надежди та да намери в Христос успокоение на смутената си съвест. Той разбира, че Христос е толкова благ, че дори не избягва и грешници като него, презрени от хората и унизени в собствените си очи. Когато Закхей среща Христос той не получава от Него изобличение и бичуване за cторените грехове. Наместо това Спасителят събужда съвестта в душата му и Божията искра на човечност, която гори дълбок във всеки човек, дори и в най-падналия. Заедно с доц. Костадин Нушев, преподавател по Нравствено богословие в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" се спираме на този евангелски откъс и търсим поуките от него в нашето съвремие.
В разговора се включва и проф. Дилян Николчев, преподавател по църковно право в БФ при СУ "Св. Климент Охридски", и заедно коментираме скандалното съболезнователното писмо на руския патриарх Кирил Гундяев по повод смъртта на Иоаникий Сливенски, както и поведението на Св. Синод по повод финансовата ревизия на НАП.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg