Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Син Човечески дойде да потърси и спаси погиналото

| обновено на 21.01.24 в 10:27
Снимка: sveticarboris.net

В тези думи се съдържа определението за мисията на Господ Иисус Христос на земята, защото не праведници имат нужда от спасение, а грешници. Случаят с митаря Закхей от неделното евангелско четиво разкрива именно как грешник, благодарение на Христос, изживява своето прераждане за нов живот. Обременената съвест на Закхей не му дава покой. Върху нея лежат грехове за извършени неправди. Нито парите, спечелени по нечестен път, нито земните наслади могат да помогнат на нещастния митар, който живее презрян от всички Единственият изход от това мъчително състояние е да потърси Божието всеопрощение. У Закхей се пробужда надежди та да намери в Христос успокоение на смутената си съвест. Той разбира, че Христос е толкова благ, че дори не избягва и грешници като него, презрени от хората и унизени в собствените си очи. Когато Закхей среща Христос той не получава от Него изобличение и бичуване за cторените грехове. Наместо това Спасителят събужда съвестта в душата му и Божията искра на човечност, която гори дълбок във всеки човек, дори и в най-падналия. Заедно с доц. Костадин Нушев, преподавател по Нравствено богословие в БФ при СУ "Св. Климент Охридски" се спираме на този евангелски откъс и търсим поуките от него в нашето съвремие.

В разговора се включва и проф. Дилян Николчев, преподавател по църковно право в БФ при СУ "Св. Климент Охридски", и заедно коментираме скандалното съболезнователното писмо на руския патриарх Кирил Гундяев по повод смъртта на Иоаникий Сливенски, както и поведението на Св. Синод по повод финансовата ревизия на НАП.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43