Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За всяка болка – билка

Казва народната мъдрост и екип "За здравето" взе присърце темата

Снимка: Pixabay

В своеобразна приказка за билката и за болката превърнахме събеседването с проф. Людмил Пейчев, ръководител на Катедрата по фармакология, токсикология и фармакотерапия в Медицинския университет в Пловдив. Неговото име е познато по света не само като преподавател в Европейската школа по клинична хомеопатия, но и като учен и практик с хиляди пациенти и последователи.

Известният лекар-хомеопат има повече от 40 години опит на лечител и преподавател и очерта огромните предимства на нетрадиционната медицина и нейното стимулиращо влияние върху организма. Проф. Л. Пейчев изтъкна огромната енергия, която притежава българската природа и наследените традиции в алтернативното лечение на редица болести. 

Противно на разбиранията ни се оказа, че хомеопатичната наука и практика не идва от дълбока древност, а е сравнително млад терапевтичен подход. Д-р Самуел Ханеман открива и налага хомеопатичните методи преди 200 години, но неговите последователи са много, включително и в България.

Проф. Людмил Пейчев
Странно обаче защо редица учени – академици, професори, доценти по медицина, отричат хомеопатията като цяло? Приемат я за лъженаука, която въздейства на принципа "плацебо". В духа на нашата многопластова и равнопоставена трибуна ние допускаме различни гледни точки и идеи, които събеседниците ни отстояват.

Проф. Людмил Пейчев дефинира термини и понятия от света на хомеопатията и така посланията му стават по-разбираеми: какво не е хомеопатията, каква е разликата между клиничната и класическата хомеопатия, на какво ниво в човешкия организъм въздействат препаратите и по какъв начин укрепват имунната ни система? 

В поредното съботно издание "За здравето" отговорихме и на редица въпроси: къде са развити центровете за приложна хомеопатия, каква е световната практика в използването на метода, какви са ползите и рисковете, допустимо ли е прилагането на самолечение?


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30