Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчват наградите "Еврика" за 2023 година

| обновено на 30.01.24 в 14:31
Наградите "ЕВРИКА" 2022 (илюстративна снимка)
Снимка: Фондация "Еврика"

Тържественото награждаване на лауреатите на наградите "Еврика" за 2023 г. за постижения в науката и за най-добър млад мениджър, изобретател и фермер ще се състои днес от 18:00 ч. в Националния дворец на културата (НДК), в ресторант "Лаура" (бивш ресторант "Форум", до вход А 4), съобщават организаторите.

Наградите "Еврика" се връчват за тридесет и четвърти пореден път за млад мениджър, за тридесет и трети път за млад фермер и млад изобретател, за двадесет и осми път за постижения в науката.

Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Наградите са ежегодни и чрез тях се цели стимулиране на най-добрите постижения в съответната област и широко популяризиране сред обществеността на най-талантливите и способни млади хора, на тяхната дейност и успехи, и за утвърждаване на техния пример сред младото поколение. Ограничителното условие е кандидатите за наградите "Еврика" да не са по-възрастни от 35 години. Те са излъчени от обществени и стопански организации, от университети и научни институции, а окончателният избор се осъществява от специализирани комисии във всяка област. Наградата за постижения в науката е съвместна и се присъжда от фондацията "Еврика" и от Съюза на учените в България.

Изпълнителният директор на Фондация "Еврика" Григор Цанков сподели в ефира на "Нашият ден" защо събитието се отбелязва с такъв неспиращ интерес. "Трудно се отказваме и от нещо, което дава резултати и към което има интерес, няма да се откажем. Другият ни принцип е, че нещата винаги могат да станат по-добре“, казва той.

Казва също, че екипът на Фондацията се интересува от това, което привлича младите хора. Споделя, че в първите години, когато Фондацията се създава, хората и бизнесът не чувстват толкова остро липсата на специализирани кадри. "Тогава усилията на държавата бяха насочени в подпомагане на интереса към хуманитарните науки", посочва той.

Според него е важно чрез държавата да се подпомага дейността на неправителствените и социалните организации. Посочва като пример Франция, в която по неговите думи има неправителствени организации, които по конкретен начин и по нормативна уредба са подкрепени от самата държава.

Чуйте повече за наградите и церемонията от интервюто в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хаджи Станьо Врабевски, премълчаният поборник

В българските национално-освободителни борби има имена, които някак са затулени от големите и мощни сенки, хвърляни от гигантите Васил Левски, Христо Ботев, Георги Раковски, Георги Бенковски, Любен Каравелов, Панайот Волов, Стефан Караджа… Но те също са вградили себе си в бъдещето Освобождение, допринесли са да стане факт. Такава фигура е..

публикувано на 18.01.25 в 12:35

Над 1 млрд. лв. годишно е финансовият ефект от присъединяването ни към Шенген

Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..

публикувано на 17.01.25 в 13:20
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04