Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да пазим като очите си!

Проф. Ива Петкова
Снимка: Кирил Чобанов

Позната фраза или поговорка, в която има и мъдрост, и истина. Най-сетивният и раним орган в човешкото тяло, грижата за неговото опазване и здраве до дълбока старост, бяха в основата на съботния ни разговор. Който, всъщност, премина през изкуството и реалността, заключен между фразите "ти имаш страхотни очи" и "два диоптъра далекогледство".

Гост бе проф. Ива Петкова – опитен офталмолог, хирург, преподавател. Най-общите акценти поставихме върху болестите и аномалиите в детската и в напредналата възраст, медикаментозното и оперативното лечение. Спряхме вниманието на аудиторията и с познание за най-често повтарящи се диагнози. И още в съботната ни здравна среща: за астегматизма, за глаукомата и катарактата и за някои от електронните "врагове" на окото...

Първият сюжет, представен от госта ни, бе свързан с глаукомата. Не само, защото имахме събитиен повод – месец март е посветен на борбата с тази болест, но и поради важността на коварната диагноза. Най-основното послание към слушателите бе, че болестта се развива без да проявява симптоматика. Тази скрита фаза може да доведе до трайна загуба на зрение. Изводът – да посещаваме периодично офталмолог.

Друга разисквана тема бе т. нар. катаракта, по-известна сред хората като перде. "Щом е стигнал човек до тази фаза на увреждане на окото, значи е живял дълго. Това винаги носи позитивизъм, но за да имаме добро зрение и в напреднала възраст, трябва да преглеждаме и лекуваме очите си" – подчерта проф. Петкова. И ни запозна с фазите на развитие на катаракта и класическия подход за нейното лечение – оперативно поставяне на изкуствени лещи.

Специално внимание отделихме на очния травматизъм, особено при децата. "Хубаво е, че някой от старите игри на малчуганите изчезнаха – дуелиране с дървени саби, прословутите фунийки и др., но лошата новина е, че те бяха заместени от електронни устройства и игри. И ми е много трудно да кажа кое е по-вредно…" – заключи проф. Ива Петкова.

В хода на предаването "За здравето" – седмично издание на програма "Христо Ботев", нашата гостенка отговори и на редица слушателски въпроси. И в края на срещата ни завърши с посланието да се радваме на пролетта, да се разхождаме сред природата и да оставим очите си да "почиват" и усетят насладата от цветовете на Земята.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50
Никола Нинков

Еврика! Успешни българи: Никола Нинков

В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..

публикувано на 14.04.25 в 17:00

Защо не бива да скитаме сами из Делхи

С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали   в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..

публикувано на 13.04.25 в 16:45
Проф. Красимира Алексова

Лингвистика на възприемането или на кого ще повярвате

Свидетелски, преизказни, съдържащи умозаключения или изразяващи съмнение глаголни форми – езикът ни разполага с тях, а използващите и възприемащите ги спонтанно ги избират или реагират във всекидневното общуване. Едно ново направление в лингвистиката – перцептуалната лингвистика – изследва начините на въздействие на определени глаголни форми върху..

публикувано на 13.04.25 в 12:05
Доц. Димитър Желев, Ани Костова, Ивайло Младенов и проф. дн Климент Найденов (от ляво надясно)

Реализация и сбъднати мечти предлага Геолого-географският факултет на СУ

В Геолого-географския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" всеки може да изследва себе си, изследвайки света. Предаването  "Следобед за любопитните" гостува на факултета. "Нашият факултет е един от най-иновативните в университета, тъй като трансформирахме специалностите си, така че да отговарят на професии на бъдещето, които започват да се оформят...

публикувано на 12.04.25 в 10:15