Позната фраза или поговорка, в която има и мъдрост, и истина. Най-сетивният и раним орган в човешкото тяло, грижата за неговото опазване и здраве до дълбока старост, бяха в основата на съботния ни разговор. Който, всъщност, премина през изкуството и реалността, заключен между фразите "ти имаш страхотни очи" и "два диоптъра далекогледство".
Гост бе проф. Ива Петкова – опитен офталмолог, хирург, преподавател. Най-общите акценти поставихме върху болестите и аномалиите в детската и в напредналата възраст, медикаментозното и оперативното лечение. Спряхме вниманието на аудиторията и с познание за най-често повтарящи се диагнози. И още в съботната ни здравна среща: за астегматизма, за глаукомата и катарактата и за някои от електронните "врагове" на окото...
Първият сюжет, представен от госта ни, бе свързан с глаукомата. Не само, защото имахме събитиен повод – месец март е посветен на борбата с тази болест, но и поради важността на коварната диагноза. Най-основното послание към слушателите бе, че болестта се развива без да проявява симптоматика. Тази скрита фаза може да доведе до трайна загуба на зрение. Изводът – да посещаваме периодично офталмолог.
Друга разисквана тема бе т. нар. катаракта, по-известна сред хората като перде. "Щом е стигнал човек до тази фаза на увреждане на окото, значи е живял дълго. Това винаги носи позитивизъм, но за да имаме добро зрение и в напреднала възраст, трябва да преглеждаме и лекуваме очите си" – подчерта проф. Петкова. И ни запозна с фазите на развитие на катаракта и класическия подход за нейното лечение – оперативно поставяне на изкуствени лещи.
Специално внимание отделихме на очния травматизъм, особено при децата. "Хубаво е, че някой от старите игри на малчуганите изчезнаха – дуелиране с дървени саби, прословутите фунийки и др., но лошата новина е, че те бяха заместени от електронни устройства и игри. И ми е много трудно да кажа кое е по-вредно…" – заключи проф. Ива Петкова.
В хода на предаването "За здравето" – седмично издание на програма "Христо Ботев", нашата гостенка отговори и на редица слушателски въпроси. И в края на срещата ни завърши с посланието да се радваме на пролетта, да се разхождаме сред природата и да оставим очите си да "почиват" и усетят насладата от цветовете на Земята.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg