Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво показаха изследванията на учените за замърсяването на Варненското езеро?

Варненско езеро
Снимка: Община Варна

Мащабно проучване за чистотата на Варненското езеро беше проведено от екип варненски научни експерти, водени от проф. Тодор Ганчев от Техническия университет - Варна. Изследването показва замърсяване 10 пъти над нормата. Втората задача на екипа, осъществяващ проекта, е предлагане на решения за справяне с екологичния проблем. Световният опит в областта предлага някои добри и работещи практики. Оказва се, че у нас, в Родопите, се намира едно от най-добрите естествени пречиствателни средства – минералът зеолит. Повече за проучването разказват в "Нашият ден" проф. Тодор Ганчев и един от главните експерти в проекта, геологът д-р Ивелина Георгиева.

По време на научното обследване са взети проби от тинята на Варненското езеро. Техният анализ показва наличието на тежки метали – олово, живак, мед и нефтени отпадъци. Създадена е цифрова карта на изследваните замърсени зони – някои от тях в близост до индустриална човешка дейност – се оказват особено мръсни. Това оказва влияние върху биоорганизмите във водната среда.

В рамките на изследователския проект освен измерване на нивото замърсяване с тежки метали, една от главните задачи е съставянето на план-прогноза за развитие. Експертите подробно изследват трите хипотези:

Първият вариант е да не се предприеме нищо по въпроса и екосъстоянието на езерото да ескалира до ниво на неизползваемост.

Вторият вариант предполага развитието при минимални усилия.

Третият и най-добър случай би бил, ако се предприемат навременни мерки за прочистване на водната среда от замърсявания. За целта е необходима работа с различни институции и привличане на европейско финансиране.

Д-р Георгиева е ръководител на голяма част от извършените дейности. Тя споделя пречиствателните методи от световната практика, с които екипът се е запознал по време на своето проучване. Сред добрите възможности, с които разполагаме, е употребата на зеолит, който у нас е висококачествен и достъпен. Едно от предимствата на минерала е способността му да се възобновява и преизползва повече от веднъж. Полезна мярка  би било и рециклирането на отпадъчните промишлени води, които се изливат в езерото.

Експерите изразяват надежда, че новото ръководство на Община Варна ще се ангажира с решаването на проблема и намирането на финансов ресурс.

Възобновената екосистема би имала благотворно влияние за целия район и неговите обитатели.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10
Махатма Ганди и Лев Толстой

История на ненасилието

Ако те ударят по едната буза, да обръщаш ли другата, или да биеш и ти, хем по-силно? И поученията на Исус от планината, и източните религии разсъждават над тези дилеми откак свят светува. Говорим за философията на ненасилието, може би политически най ярко въплътена от Махатма Ганди с революцията в Индия, но и за фигури като Лев Толстой, Мартин Лутър..

публикувано на 02.10.24 в 18:51
„Сказание за цар Самуил“ - маслени бои, платно, Васил Горанов

Цар Самуил – 1010 години от смъртта му

Когато става дума за българските царе и се спомене името на цар Самуил, първото, което изплува в съзнанието ни, е историята за ослепените негови войни. Едва след това се сещаме и за легендите,   разказвани за него. Тази година на 6 октомври се навършват 1010 години от трагичната му смърт. В ход е подготовката за тържественото отбелязване на тази..

публикувано на 02.10.24 в 15:10

Силвия Лакова: Децата са любознателни, отворени и бързо усвояват нови знания

Студенти от 7 до 11 години посетиха Университета за строителство, геодезия и архитектура за една седмица, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Силвия Лакова. Идеята за създаването на този университет, смята тя, е било да се предизвикат и насърчат естественото любопитство и критичното мислене на децата, като се повиши интересът им..

публикувано на 01.10.24 в 17:45

Палеонтологът Владимир Николов: Находището край Трън е прозорец към един изгубен свят

От 2 до 10 август тази година се проведе Седмата палеонтологична експедиция на Националния природонаучен музей при БАН до находището на динозаври и друга гръбначна фауна с къснокредна възраст край град Трън. В резултат на извършените от екипа дейности са събрани над 30 нови вкаменелости от гръбначни животни. Те ще позволят на палеонтолозите да..

публикувано на 01.10.24 в 09:30