Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво показаха изследванията на учените за замърсяването на Варненското езеро?

Варненско езеро
Снимка: Община Варна

Мащабно проучване за чистотата на Варненското езеро беше проведено от екип варненски научни експерти, водени от проф. Тодор Ганчев от Техническия университет - Варна. Изследването показва замърсяване 10 пъти над нормата. Втората задача на екипа, осъществяващ проекта, е предлагане на решения за справяне с екологичния проблем. Световният опит в областта предлага някои добри и работещи практики. Оказва се, че у нас, в Родопите, се намира едно от най-добрите естествени пречиствателни средства – минералът зеолит. Повече за проучването разказват в "Нашият ден" проф. Тодор Ганчев и един от главните експерти в проекта, геологът д-р Ивелина Георгиева.

По време на научното обследване са взети проби от тинята на Варненското езеро. Техният анализ показва наличието на тежки метали – олово, живак, мед и нефтени отпадъци. Създадена е цифрова карта на изследваните замърсени зони – някои от тях в близост до индустриална човешка дейност – се оказват особено мръсни. Това оказва влияние върху биоорганизмите във водната среда.

В рамките на изследователския проект освен измерване на нивото замърсяване с тежки метали, една от главните задачи е съставянето на план-прогноза за развитие. Експертите подробно изследват трите хипотези:

Първият вариант е да не се предприеме нищо по въпроса и екосъстоянието на езерото да ескалира до ниво на неизползваемост.

Вторият вариант предполага развитието при минимални усилия.

Третият и най-добър случай би бил, ако се предприемат навременни мерки за прочистване на водната среда от замърсявания. За целта е необходима работа с различни институции и привличане на европейско финансиране.

Д-р Георгиева е ръководител на голяма част от извършените дейности. Тя споделя пречиствателните методи от световната практика, с които екипът се е запознал по време на своето проучване. Сред добрите възможности, с които разполагаме, е употребата на зеолит, който у нас е висококачествен и достъпен. Едно от предимствата на минерала е способността му да се възобновява и преизползва повече от веднъж. Полезна мярка  би било и рециклирането на отпадъчните промишлени води, които се изливат в езерото.

Експерите изразяват надежда, че новото ръководство на Община Варна ще се ангажира с решаването на проблема и намирането на финансов ресурс.

Възобновената екосистема би имала благотворно влияние за целия район и неговите обитатели.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42