Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивана Барбие – избрана в ученически конкурс за есе в Обединеното кралство

Ивана Барбие
Снимка: Личен архив

Едно момиче, което живее в Лондон, говори български, английски, френски и учи испански, немски и латински. В понедленик ходи на клуб по история, във вторник пее в хор, в сряда играе футбол, а в четвъртък участва в клуб по дебати. Представя се като "момиче от всякъде", което разбира другите хора и култури в света – и е едва на 11 години.

Ивана Барбие е сред финалистите на ученически конкурс за есе в Обединеното кралство и е сред тримата избрани да се срещнат с популярната детска писателка Луис Стоуел. Тя разказва в "Нашият ден" за своето може би малко необичайно ежедневие, за успеха на конкурса и мечтите за бъдещето.

Ивана учи в училището за момичета в Лондон, след като е избрана сред 3000 кандидатствали деца. Тя разказва, че за целта е положила изпити по английски, математика и логика, последвани от интервю. Това е сбъдната мечта за Ивана, която твърди, че много обича да е в общество от знаещи и разбиращи хора. Момичетата в училището се занимават с изкуства, спорт и езици просто защото много харесват всичко това. Ивана казва, че момичетата в Англия учат по-добре, когато са сами – така остават концентрирани и амбициозни, каквато е и самата тя.

Майката на Ивана е българка, а баща ѝ е французин. Момичето се среща всеки ден с различни езици и култури не само вкъщи, но и в училище. Това му помага да опознава света и да се чувства като "момиче от всякъде".

За своята крехка възраст Ивана вече може да даде ценни съвети на връстниците си. Един от тях е, че винаги ще се справяш добре, когато полагаш усилия. Дори да не постигнеш успех веднага, усилията ще бъдат възнаградени в бъдеще.

Ивана проявява силен интерес към историята. "Много ми харесва да знам какво са правили и мислили предците ни." Тя е убедена, че от историята може да се научат много полезни неща за настоящето.  

За социалните мрежи Ивана твърди, че не се изкушава от тях. В училище често учат чрез дигитални устройства и когато се върне вкъщи, няма желание да продължи да гледа екран. Тя знае, че някои неща в интернет са неподходящи за нейната възраст. 

Ивана разказва за своето есе с исторически препратки, благодарение на което печели националния конкурс. В текста момичето изгражда любопитната теза как Хенри VIII би видял постиженията на своята дъщеря Елизабет I в исторически план. Дали щеше да настоява за мъжки наследник? "Аз обожавам историята, но в нея не харесвам това, че момчетата имат повече власт от момичетата", казва Ивана.  

За срещата с известната писателка Ивана разказва: "Луис Стоуел е много забавна. Правеше си много шеги. Каза, че не можеш да напишеш книга, без да положиш много усилия. И дори книгата ти да не е най-добрата, важни са усилията."

Ивана е още малка, за да реши с какво ще се занимава, когато порасне, но и харесва идеята да стане архитект или адвокат. "Искам да съм някой, който е пример за хората и децата – за всички, че могат да успеят в този свят."

В представите на момичето България е най-хубавата държава, заедно с Франция и Англия, разбира се – заради добрите хора и богатата история.

Можете да чуете целия разговор в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алек, Катя и Кристина Цанови с водещата Мария Мира Христова

Едно музикално семейство и мигът заедно

В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..

публикувано на 23.12.24 в 14:50

Емануела Иванова от TimeHeroes: Доброто става все по-заразно

В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..

обновено на 23.12.24 в 11:13

Емилия Ангелова: В България почвите са плодородни, но са застрашени

Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..

публикувано на 23.12.24 в 10:12
Д-р Богдан Пенев, Ана-Мария Кръстева и доц. Тодор Велчев (отляво на дясно)

Паралел между празнуването на предстоящия рожден ден на Христос между католици и протестанти

Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..

публикувано на 23.12.24 в 09:38
Онируполи, Драма

Празнична Гърция с дъх на канела и цитруси

Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година.   В Гърция семействата са големи, по..

публикувано на 23.12.24 в 08:53