Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години "За думите"

Тази страна не е моята страна

30-годишният ни разговор за думите си има начало и точна рождена дата и час – 6.30 ч. на 2 ноември 1994 г., когато в ефира на програма "Христо Ботев" прозвуча първото предаване от поредицата, която тогава се наричаше "Какво се крие зад думите".

Като повечето истински начала, то беше трудно, търсещо, малко наивно, посрещано с недоверие, съмнения, но и с радост и ентусиазъм най-вече от хората, които професионално и лично ценят и изследват езика. Това бяха и са високо ерудираните специалисти от Института за български език и от големите ни университети, някои от най-талантливите и ярки творци на словото, артисти, учители, любознателни слушатели дори.

С благодарност и обич ще припомняме за тези срещи и разговори, които дадоха живот на една идея и продължават да я подхранват с познание, мъдрост, красота и смисъл. През цялата юбилейна година ще излъчваме избрани откъси от архива на предаването.

Първата, която се осмели да участва в рисковото начинание, беше Калина Викторова, доцент в Секцията за съвременен български език на Института за български език. Тя обърна внимание на съчетанието "тази страна", силно зачестило в речта на обществените деятели от епохата на прехода явно в желанието им да се дистанцират от обърканата и сурова родна реалност.

Чуйте част от архивния запис в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Младенова

Маргарита Младенова: Човек трябва да се опитва да вижда това, което чува

Ако се опитаме да върнем доверието си към думите като ги очистим от безбройните уговорки, които са поели, може би ще сложим поне малко ред в общуването си със света, нещата и хората… Това е рецептата или по-скоро надеждата, която уважаваната ни театрална режисьорка сподели със слушателите на предаването в рубриката със сериозно-шеговитото..

публикувано на 30.09.24 в 16:53

По следите на думата "мързел"

Доказано от практиката и от собствените ни наблюдения етимологизуването, т.е. изследването на произхода на думите, е от любимите изкушения за будния човешки ум. А най-хубавото в етимологическите главоблъсканици е, че почти никога не се знае предварително накъде ще кривне пътеката, по която думите са влезли в езика ни и удобно са се настанили във..

публикувано на 17.09.24 в 09:26

Георги Данаилов: Процесът на търсене на думи е акт на насилие върху мисълта

Един от "специалните" гости на предаването в първите му години беше известният писател и ярка обществена фигура Георги Данаилов. Едва ли е необходимо да изреждаме заглавията на книгите му и филмите по негови сценарии, но в случая е важно да припомним, че той е завършил висше образование и е работил като преподавател по химия. В интервюто той..

публикувано на 13.09.24 в 17:18

Дума история и песен Вселена

Има една дума от диалектното богатство на езика ни, която всички сме чували многократно, досещаме се какво означава приблизително, но без да сме докрай сигурни. Глаголът "притурям се" от "Притури се планината" на Стефка Съботинова – една от най-силно въздействащите ни фолклорни песни, която намери отклик и извън пределите на страната ни. Още..

публикувано на 29.08.24 в 15:49
Проф. Борис Парашкевов

Защо французите говорят френски, а не французки

Етимологията или произходът на думите открай време е изкушавал човешкия ум и въображение. Което от една страна е похвално, но от друга крие риска привидното или желаното да бъде взето за истина. Неведнъж в предаването сме предупреждавали за това, а и нашите етимологически разходки във времето и пространството, вярвам, са убедили слушателите ни, че..

публикувано на 20.08.24 в 17:15