По-малките общини притежават голям потенциал за развитите на висок жизнен стандарт и туристическа атрактивност. Само на 60 км. от София се намира село Чавдар, което с упоритост и смелост се е превърнало в доказателство, че децентрализацията е възможна и животът в една малка община може да е привлекателен и пълноценен.
Как се става "швейцарското село на България"? Разговор в "Нашият ден" с Григор Даулов, кмет на община Чавдар, за предизвикателствата пред малките общини, проектите и програмите, които направиха едно малко населено място в едно от най-интересните места в страната.
По думите на Даулов успешното развитите на село Чавдар е резултат от много различни фактори, от последователност – то не е процес, който трае един-два мандата. Работата изисква нетрадиционни решения, инфраструктура, туристически проекти, отдаденост и добър екип.
"В един момент, когато инфраструктурата е надградена, се питаш – а сега накъде. Нашата визия е да превърнем общината в туристическа дестинация", споделя кметът на Чавдар и допълва, че културата и образованието трябва да са основата на всяко общество.
Ето защо в Чавдар често гостуват писатели, музиканти, организират се фестивали и се осъществяват разнообразни инициативи. Общината поддържа богат културен календар, в който различните събития и участници си взаимодействат. Пример за това е Коледното село на България, в чието осъществяване се включва писателят Георги Бърдаров. Всичко започва след негово литературно гостуване в населеното място.
"Хората са в основата на всичко", подчертава Даулов, според когото успехът е резултат както на усилията на общинската администрация, така и на жителите и гостите на село Чавдар.
Случва се селото да бъде посетено от над 100 хил. души за един месец – това е и новото предизвикателство пред туристическата инфраструктура на общината и пред местния бизнес. Предстои рок събитие с далечни гости от Австралия и Африка. Очаква се то да привлече много туристи, които трябва да бъдат настанени и изхранени. Към момента Община Чавдар изгражда хотел, който да посреща част от тези нужди.
На 23 април започва и Месецът на книгата в Чавдар. А всеки, който иска да се запознае с културния календар на Общината, може да следи нейната интернет страница.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg