На днешният 19 февруари преди 24 години ни напусна големият композитор, педагог и музикален педагог – Марин Големинов. Тази вечер почитателите му могат да гледат документалния филм “Нестинарка“, голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов, филм, който е част от програмата на фестивала Master of art.
След изключително успешните премиерни прожекции в родния град на Марин Големинов – Кюстендил, родния град на Цанко Лавренов – Пловдив, и в града, където самата танцова драма е изиграна за първи път – София, филмът ще бъде представен и пред широката публика.
Прожекцията ще бъде предшествана от кратък рецитал на пианистката Анжела Тодорова, която ще изпълни деветте пиеси от “Младежки албум” на Марин Големинов. Написани през 1959 г., те представляват образец за преплитане на елементи от българския фолклор със западноевропейските изразни средства, които композиторът усвоява при обучението си в Париж.
Филмът ще бъде представен от екипа, стоящ зад създаването му и наследниците на двамата бележити творци. Те, заедно с някои от легедите на българския балет, участват в разказа за "Нестинарка", която, по думите на Марин Големинов, "изгаря върху нестинарската жарава, за да възкръсне след това като феникс из пепелището“.
Златният фонд на БНР съхранява изказване на Марин Големинов от 1975 г., свързано със съвременната тема в творчеството му и художествено-изразните средства, които използва.
“Съвременността се създава от нас и най-естествено е да отразяваме именно нея в нашите произведения, а не нещо друго. Въпросът е как ще отразим тази съвременност, като сме вътре в нея, а не я наблюдаваме отстрани. Ще можем ли да я обгърнем от всички страни?“, казва той.
В записа Големинов казва още, че всяко произведение на изкуството, ако е възникнало по естествен път, трябва да бъде съвременно в най-широкия смисъл на думата. “При това тази съвременност да не бъде изразена само в заглавието, което никак не е трудно, а да се чувства в самата негова същност“.
Филмът “Нестинарка“ ще бъде излъчен на 19 февруари от 19:00 часа.
Слушайте записа в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg