Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Евгения Вълчева

Идва ли краят на силициевата ера

Снимката е илюстративна

Силициевата ера започва през втората половина на ХХ век с откритието на транзисторите на базата на полупроводниковите материали, припомни проф. Евгения Вълчева в предаването "Следобед за любопитните". Прави се аналогия с историческите ери, през които преминава човечеството – каменна, медна и т.н., разясни тя. Последните 50-60 години основният материал, който движи човечеството, е силицият и за това условно се говори за "силициева ера", става ясно в разговора. Поради уникалните си свойства силицият се е наложил като доминиращ материал в развитието на интегралното приборостроене. 

Производството на интегрални схеми следва през годините ход на непрекъсната миниатюризация с цел повишаване на бързодействието, успоредно с намаляване на консумацията на енергия. С достигане в последните години до безпрецедентни размери от няколко нанометра възникват ограничения от фундаментален  физичен характер, които изискват нови идеи и подходи. 

Проф. Вълчева припомня, че първият транзистор е направен от германий, но силицият е най-разпространеният елемент в природата, най-лесно достъпен за извличане и обработка е силицият, и за това той се употребява в момента. Този елемент има и най-добри физически свойства, което го прави и най-търсен в електрониката, допълни проф. Вълчева. Галевият арсенит и галевият нитрит са с по-добри свойства от силиция, те също се изследват и използват, но за някои по-специални приложения.

За новите възможности и търсения на учените, както и "кога да очакваме края на силициевата ера", подробности в звуковия файл.

проф. Евгения Вълчева

Проф. д.фз.н. Евгения Вълчева е дългогодишен преподавател във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на Съюза на физиците в България. 

Научните интереси на проф. Евгения Вълчева са в областта на електронните, фононните и структурните свойства на полупроводникови материали, които са основата на съвременното приборостроене, микро- и наноелектроника и оптоелектроника. 

Предмет на изследванията ѝ са свойства на тънки слоеве, интерфейси полупроводник-диелектрик, хетероинтерфейси, квантоворазмерни многослойни структури – мултиквантови ями и свръхрешетки, наночастици и нанокомпозити.

Снимка – Уикипедия и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сондажи в премълчаната история

"Българската политическа почва" – тази книга на социолога Димитър Ганев се превърна в обсъждано интелектуално събитие – и одобрявано, и критикувано. Идеята му, че политическата култура на българина е определена от различни почвени слоеве и че само чрез сондаж на тези слоеве можем да схванем същността си днес, безспорно е иновативна, но и малко..

публикувано на 10.01.25 в 15:40

Липсата на финансиране на науката ще доведе до нейната стагнация

В Отворено писмо  о т Координаторите на националните изследователски инфраструктури, обекти от Националната пътна карта за научна инфраструктура, до Министерския съвет, Народното събрание, еврокомисар Екатерина Захариева, МОН и представители на медиите учените изразяват тревога от  Постановление № 407/22.11.2024 на МС ,  с което всички..

публикувано на 10.01.25 в 14:10
Преображенски манастир

Ще възстановят входната врата на Преображенския манастир

Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата.  Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..

публикувано на 09.01.25 в 18:24

Израел: Иновации в управлението на водните ресурси

Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..

публикувано на 09.01.25 в 16:16

За звездите без лирика

Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..

публикувано на 09.01.25 в 10:42