На празничния ден се взираме в 3 март – повод за обединение или разделение е? Кога и как е утвърден като празничен ден?
Събеседници са монах Калистрат Зографски от българския манастир в Атон, автор на изследването "Третият Рим"; журналистът и политическият коментатор Веселин Стойнев и Димитрана Александрова, журналист, изследвал казуса как Трети март е избран за национален празник, както и историята на тази дата през последните век и половина.
Говорим и какво е празникът изобщо, как да се отнасяме към своите празници и как да ги определяме и споделяме. Като обединяваща система от ценности празникът е важна част от самочувствието на една нация, съгласяват се всички участници.
Димитрана Александрова разказва как 3 март е бивал ту на голяма почит през годините, ту – по време на Първата световна война или първите години след 9 септември 1944 е бил приглушаван и неглижиран. За национален празник е обявен през 1990 г. по време на президентството на Петър Младенов.
Отец Калистрат говори за църковното честване на Цар Освободител, но уточнява, че под това име следва да се разбира преди всичко освобождаването от Александър II на селяните от крепостна повинност в Русия, а не освобождението на България.
Веселин Стойнев разказва за политическите трактовки днес на датата, за опитите да се противопоставят различни общности в страната във връзка с външнополитическата ориентация на България, и – в крайна сметка, за невинаги навременните и не винаги уместните акции на политици във формирането на празничен календар на държавата.
Участниците припомнят, че празниците се делят на различни видове – политически, граждански, религиозни и др., но че винаги са вид спойка за едно общество. Цитира се Мирча Елиаде, според когото празникът е нещо като контакт между профанната и сакралната страни в човешкото съзнание.
В крайна сметка гостите стигат до извода, че обществото напълва един празник със съдържание, а не обратното, и че обществен избор или дори референдум по този въпрос едва ли ще осигури търсения комфорт откъм недискусионност при избора на национален празник.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg