Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поетът Мартин Спасов честити 8 март на дамите в стихове

| обновено на 08.03.24 в 10:32
Снимка: Личен профил

През 2013 г. ръкописът му печели Националния конкурс за издаване на дебютна книга в раздел поезия на издателска къща “Хермес“. Първата му стихосбирка носи заглавието “Аз мога да цитирам тишина“. С нея успява да спечели Националната награда за поезия “Южна пролет“ в Хасково през 2014 г.

През лятото на 2015 г. става носител на престижното отличие – Националната литературна награда за поезия “Владимир Башев“. През 2016 г. е награден с Национална награда за поезия “Дамян Дамянов“ в Сливен, а през 2017 г. взима наградата за изкуство и култура в родния си град Шумен. Той е автор на четири стихосбирки. Казва се Мартин Спасов и на 8 март избрахме да ви срещнем с него, за да направим една ефирна почерка със стихотворения. 

Писането е самотно занимание. Човек трябва да се оттегли от шума около себе си, шумът вътре, и да може да напише с думи това, което го гложди, което трябва да освободи от себе си. След като стихотворението поеме, аз вече го гледам от дистанция и си обяснявам тласъкът, който ме е накарал да го напиша.

Определя се като съзерцател, който събира и запечатва моменти. "Моята поезия не е ориентирана конкретно към една жена, тъй като аз не обичам да озаглавявам стихотворенията си. За мен е важно всеки един читател да открие себе си и да се припознае в думите“, казва той.

В днешния ден той пожелава на жените да бъдат здрави, да намират повод за усмивка във всичко и да се чувстват значими в очите на отсрещния човек. Пожелава им също винаги да намират онзи тласък и вятър под крилете, който да ги кара да се извисяват над битовото. В края на разговора той черпи слушателите на програма "Христо Ботев" със следния стих: 

Падат кичури тишина върху думи назаем взети
Тази нежност кога летя, като птица бурна в сърцето ми
Как да нарека океан, който жадно от мене пие
С теб обичам да бъда сам, мен ме плаши да казвам “ние“
Няма множествено число, щастието е едно едничко
Ти отричаш, че има любов, не отричаш ли всъщност всичко?
Ако раната не кърви, защо я наричаш рана?
Сърцето бедно като дервиш, плаща всичко, което няма.
Ще плати и потопът див, и в подмолите ще се скрие.
Благодаря ти, че бях щастлив, мен ме плаши да казвам “ние“.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48