Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Омбудсманът препоръчва дългосрочно изписване и на хартиени, и на електронни рецепти

Д-р Стефан Попвасилев: Има липса на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ

Снимка: БГНЕС

Миналата седмица омбудсманът Диана Ковачева сезира министъра на здравеопазването професор Христо Хинков след получени сигнали от обезпокоени пациенти, лекари и магистър-фармацевти. Тези сигнали посочват, че от 1 април голям брой възрастни хора, хора с увреждания и особено деца може да останат без своевременно приписаното им антибиотично лечение поради новата практика за изписване на антибиотици изцяло електронно.

Тя обръща внимание и на необходимостта за регламентиране в дългосрочен план на възможността тези лекарствени продукти да могат да се предписват както на електронен, така и на хартиен носител, с което да бъде гарантирано правото на пациентите на достъп до лечение, както и професионалните права на медицинските специалисти.

Специалистът в администрацията на националния омбудсман д-р Стефан Попвасилев коментира съобщението по време на предаването "Нашият ден".

Той посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.

По неговите думи при промените в наредбата миналата година, която наложи задължителното изписване на антибиотици и лекарства за диабет само с електронни рецепти, омбудсманът предупреди за възможните проблеми. На практика, когато наредбата беше приета, възникна хаос, като пациентите, включително възрастни и деца, останаха без изписаното лечение. Той посочва, че проблемът се е влошил с конфронтация между лекари и фармацевти, като често лекарствата, предписани от лекарите, не са били налични в аптеките.

Следващият ход е бил ново становище от страна на омбудсмана и препоръка към министъра на здравеопазването, което е довело до възможност за паралелно изписване на лекарствата както на хартиен, така и на електронен носител до 1 април. Въведено е и мобилно приложение за употреба на лекарите, което обаче изисква редица условия за използване и може да създаде проблеми, като липса на интернет връзка при домашни посещения например. 

По думите на д-р Попвасилев омбудсманът препоръчва дългосрочно да се предвиди възможност за паралелно изписване на лекарства и на хартиен, и на електронен носител.

Д-р Попвасилев посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12