Миналата седмица омбудсманът Диана Ковачева сезира министъра на здравеопазването професор Христо Хинков след получени сигнали от обезпокоени пациенти, лекари и магистър-фармацевти. Тези сигнали посочват, че от 1 април голям брой възрастни хора, хора с увреждания и особено деца може да останат без своевременно приписаното им антибиотично лечение поради новата практика за изписване на антибиотици изцяло електронно.
Тя обръща внимание и на необходимостта за регламентиране в дългосрочен план на възможността тези лекарствени продукти да могат да се предписват както на електронен, така и на хартиен носител, с което да бъде гарантирано правото на пациентите на достъп до лечение, както и професионалните права на медицинските специалисти.
Специалистът в администрацията на националния омбудсман д-р Стефан Попвасилев коментира съобщението по време на предаването "Нашият ден".
Той посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.
По неговите думи при промените в наредбата миналата година, която наложи задължителното изписване на антибиотици и лекарства за диабет само с електронни рецепти, омбудсманът предупреди за възможните проблеми. На практика, когато наредбата беше приета, възникна хаос, като пациентите, включително възрастни и деца, останаха без изписаното лечение. Той посочва, че проблемът се е влошил с конфронтация между лекари и фармацевти, като често лекарствата, предписани от лекарите, не са били налични в аптеките.
Следващият ход е бил ново становище от страна на омбудсмана и препоръка към министъра на здравеопазването, което е довело до възможност за паралелно изписване на лекарствата както на хартиен, така и на електронен носител до 1 април. Въведено е и мобилно приложение за употреба на лекарите, което обаче изисква редица условия за използване и може да създаде проблеми, като липса на интернет връзка при домашни посещения например.
По думите на д-р Попвасилев омбудсманът препоръчва дългосрочно да се предвиди възможност за паралелно изписване на лекарства и на хартиен, и на електронен носител.
Д-р Попвасилев посочи, че проблемите в здравеопазването, за които хората сигнализират най-често, включват липсата на лекарства и ограничения в достъпа до медицинска помощ, особено в спешни случаи.
Чуйте разговора в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg