Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чуждо е нам паметозлобието..."

111 години от превземането на Одрин през Балканската война

Снимка: armymedia.bg

На 13 март (по нов стил) през 1912 г. българските войски превземат укрепения и защитаван от войските на Шукри паша Одрин. Това е забележително постижение на армията ни. Разговаряме за военния аспект на тази победа, но си припомняме и очерка на Иван Вазов за Одрин, писан година след падането на града – "Когато Одрин беше наш".

Обръщаме внимание на ролята на артилерията тогава – главен фактор за победата (11 март е Ден на артилерията в нашата армия), и на ролята ѝ до днес. Събеседници са доц. полковник Станчо Станчев, о. р.; военният историк доцент Петър Ненков, и публицистът Марта Радева.

Полковник Станчо Станчев обръща внимание на подготовката за щурма на Одрин, за ролята на ген. Никола Иванов и ген. Георги Вазов при акцията, и за превземането на града "в движение", което е смятано за невъзможно както от нашето главно командване, така и от водещи европейски аналитици. Доцент Петър Ненков заостря вниманието ни върху тактическите елементи на атаката – "артилерийския вал", използването на авиация за бойни цели, неутрализирането на телените заграждения около укрепленията.

Марта Радева пък анализира военната проза от онова време – освен очерка на Вазов разказва за разказите на Йордан Йовков по темата, тогава военен кореспондент, и за противоречията между това как виждат войната низшите и висшите чинове.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10