Дисциплината "Горска педагогика" е част от обучението на бъдещите лесовъди и курс за практикуващите професията, който се провежда от 10 години в Лесотехническия университет в София.
"Горската педагогика е екологично образование за гората, като нейната цел е да повишим знанията и разбиранията на обществото за същността и богатството на горските екосистеми, за процесите, които протичат в тях, за функциите, които изпълняват, за богатството на ползи, които ни предоставят, но също така едновременно с това основна задача на горската педагогика е да представяме пред обществото ролята и работата на лесовъда като човека, който се грижи за гората, който със своята професия, професионален опит и знания знае какво трябва да направим, за да имаме едни здрави и устойчиви гори, които да изпълняват пълноценно своите функции.", казва д-р инж. Анна Петракиева, зам.-изпълнителен директор в Изпълнителната агенция по горите и преподавателка в Лесотехническия университет, в рубриката "Всичко за образованието".
По отношение на връзките на подготвените горски специалисти с гражданите и най-вече с училищата и учениците инж. Петракиева споделя: "В началото на нашата работа връзката се осъществяваше на база на нашите лични контакти с преподаватели и учители в различни учебни заведения и училища в страната. Впоследствие с различни инициативи, които организираме в продължение вече на 10 години, събудихме интереса на хората около нас, на обществото и те започнаха сами да ни търсят, за да се включваме в различни събития и начини да предаваме знанията си на подрастващите.
Обикновено организираме обучения сред природата… ако имаме възможност да сме в самата гора, това е най-прекрасното място, защото знанието за гората, отношението към нея, към природата се изгражда единствено чрез пряк контакт…"
Със заявки за среща с горските педагози, консултация за залесяване, грижи за гората и др. гражданите и учебните заведения могат да се обърнат към всички структури на Изпълнителната агенция по горите, държавните предприятия към Министерството на земеделието и храните, държавните лесничейства, горски и ловни стопанства. Друга възможност е да потърсят връзка чрез страницата в интернет и фейсбук на инициативата "Горичка в количка".
Повече чуйте в звуковия файл
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg