Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Монодрамата "Виктория" е за любовта

Написана от Йордан Славейков през 2021 година по време на пандемията мондорамата "Виктория" първоначално е осъществена на сцена в Република Северна Македония, в театър "Антон Панов", гр. Струмица. Преводът и постановката са дело на Дѐян Ангелов, който е завършил режисура в НАТФИЗ. "Виктория" става международен аудио-визуален театрален проект, в който актриси от девет държави заснемат монолог от пиесата на девет различни езика.

Голямата тема е за любовта, а по-конкретно отношенията между майка и дъщеря, в които е изчезнала тъкмо любовта, а също и забранената любов – Виктория се влюбва в бежанец от Афганистан, но го убиват. Монодрамата разкрива и нравите, и морала в малките градчета.


Актрисата Деница Даринова се превъплъщава в ролята на Виктория под режисурата на Йордан Славейков. Пиесата е номинирана за наградата "Икар" в категория "Драматургичен текст", както и за наградата "Аскеер" в категория "Най-добър моноспектакъл". Наскоро гостува на фестивала "Мартенски театрален маратон" в Пазарджик, а след това в Пловдив. В началото на април ще бъде част от международния театрален фестивал на монодрамата "Соло Акт 2024" в Габрово.

В София ще се играе на 23 март, събота, от 19.30 часа в "I am Studio".

Чуйте Йордан Славейков

Снимки: ФС на Йордан Славейков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54

Книгата на Елица Матеева "Манифестът "Догма 95". Рефлексии към най-новото българско кино"

Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..

публикувано на 20.05.25 в 09:29

Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов

"Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов" е изложба на Атанас Хранов. Експозицията представя писателят, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с Хранов създава поредица от колекции, чийто главен герой е художникът. Произведенията на художника са свързани с мита за Златното руно. Според Хранов Язон и аргонавтите са все..

публикувано на 19.05.25 в 18:05

Изкуство и величие в изложбата "Кралиците" на Георги Андонов

Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..

публикувано на 19.05.25 в 17:40

Петър Чухов в диалог с Бога в новата си стихосбирка "В края на леглото"

Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..

публикувано на 19.05.25 в 17:06