Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калоян Христов и неговата "Апология на сетивността"

Калоян Христов
Снимка: БНР

"Апология на сетивността" се нарича новата стихосбирка на Калоян Христов. В книгата се съчетават апологията на поетическата сетивност, емиграцията в огледалния свят и ретроспекцията на неизживяното. 

Авторът споделя в "Артефир": "Ние сме в един свят, в който срещаме най-различни хора, попадаме в различни ситуации. Нашата човечност, която се крепи и на нашия усет за света, нашата сетивност нерядко попада в кризи. Тази апология, тази защита е защита на всичко онова, което всеки човек в личен план носи в себе си – спомените за детството, за любовта към нея и към света, през близките... Емоциите са водещи – различни в нашите различни етапи. 

Изобщо, светогледът. Усещането за света, живеенето в света, преживяването на света. Основното, което ме води не само в писането, а и във всяко начинание – това е любовта. Макар да съчетава доста теми, в основата на тази книга е любовта." 

Калоян Христов е роден през 1997 г. и възпитаник е на Националната Априловска гимназия в Габрово и на СУ "Св. Климент Охридски", където завършва българска филология и образователен мениджмънт. Преподавател е по български език и литература, води курс по творческо писане. Автор е на книгите "Съвпадения" и "Солени молекули". "Апология на сетивността" е новата му стихосбирка. 

Повече за книгата, за любовта и за творческото писане – чуйте от разговора на Ани Костова с Калоян Христов в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44