Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо в редица обществени места продължава да се пуши?

| обновено на 27.03.24 в 11:31
Снимка: БГНЕС

Наскоро проведеният пленер на Коалицията за "Живот без тютюнев дим" събужда сериозни размисли относно контрола на тютюнопушенето в обществените места в България. За да разберем по-добре какво се случва на терена и какви са пътищата към решаването на проблема, разговаряме с Пенка Георгиева от сайта "Здраве и култура" и Росинка Проданова от Радио Благоевград, които работят по теми, свързани с "контрол над тютюнопушенето". 

Георгиева подчерта важността на защитата на общественото здраве, като споделя, че участието в пленера я е впечатлило със заинтересоваността на участниците да споделят своите мнения и предложения за подобряване на контрола и употребата на тютюна. Тя засегна и ролята на журналистите във формирането на общественото мнение и необходимостта от активно участие в подобни инициативи.

Една от ключовите точки, повдигнати от Георгиева, е липсата на ефективен контрол върху тютюнопушенето на обществените места. Тя сподели със съжаление факта, че макар и да съществува забрана, тя често не се спазва. Подчертава, че дори в институциите, като Министерството на здравеопазването, е наблюдавано тютюнопушене в предишни кабинети, което подкопава авторитета на забраната. Георгиева предложи решение в създаването на обща структура между Министерството на вътрешните работи, Районните здравни инспекции и местните власти, която да извършва контрол и да налага санкции при нарушения.

В контекста на тези предложения, Георгиева подчертава важността на образованието и информирането на младите хора. Тя заявява, че е необходимо да се насочат усилия към обучение и здравно образование в училищата, за да се насърчи отказването от тютюнопушенето и да се намали броят на новите пушачи.

Чуйте разговора в звуковия файл.

В ефира на предаването "Нашият ден"  Росинка Проданова от Радио Благоевград сподели своите наблюдения за ситуацията с пушенето в заведенията в града. По нейните думите в Благоевград отново се забелязва увеличаване на пушенето в заведенията, като това явление не е изключение и за други региони, особено в тези времена на "странни оградени пространства", използвани от заведенията за посрещане на клиенти.

Проданова изрази загрижеността си относно намаляването на проверките от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), като посочи липсата на достатъчно големи екипи и персонал като основна причина за това.

Според нея едно от основните затруднения е липсата на ясно законово дефиниране какво се счита за тютюнопушене, както и какво представлява "закрито обществено място".

Проданова подчерта също необходимостта от подпомагане на регионалните здравни инспекции, за да се осигури комплексен и ефективен контрол върху ситуацията.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55