Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Христиан Митев

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние

| Коментар
Христиан Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние и солидарната отговорност на изпълнител и подизпълнител за заплатите на работниците – коментира в предаването "Законът и Темида" адв. Христиан Митев. 

"Промените в Кодекса на труда имаха за основна цел да уреди въпросите, които възникват при т.нар. "работа от разстояние" (дистанционна работа), знаейки, че с пандемията от Covid доста компании (не само от IT сектора, но и други) преминаха към дистанционна работа на своите работници и служители или съответно на хибриден модел. Това наложи и ускори необходимостта тази регулация да бъде направена и в Кодекса на труда. Този законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда беше включен в Плана за възстановяване и устойчивост. Неговото приемане се забави, тъй като в самата законодателна процедура пък се открои една основна негова слабост – в текстовете, внесени от МС в НС се оказа, че законопроектът повече като че повтаря разпоредбите на надомната работа, докато тук целта беше да се уреди възможността за повече от едно работно място. Така се стигна до приемане на сега действащия текст и се предвиди, че с с трудовия договор може да се уговаря повече от едно работно място.

Друг важен момент в тези изменения, който ще засегне работещите дистанционно, това е възможността за т.нар. "право на изключване" – забрана за работодателя (и право на работника) да го търси в извънработно време. В индивидуалния и в колективния трудов договор може да се предвиди и да се ограничи това право, като се опише подробно кога и в какви случаи е допустимо работодателят да потърси работника извън стандартното работно време. Това е още една допълнителна защита на работниците и служителите от произволно ангажиране във времето, което Кодексът на труда и законодателят е отредил, за да могат да се възстановят и да доставят качествена работна сила."

Как последните промени в Кодекса на труда ще засегнат служителите на дистанционна работа? Ще отговарят ли солидарно за заплатите на работниците изпълнител и подизпълнител по обществена поръчка? Повече за отговорностите на работодателя – трудови злополуки, правила за здравословни и безопасни условия на труд, подаване на изрични уведомления до Националната агенция  за приходите. Още и за т.нар. "право на изключване". Ще бъдат ли защитени потребителите с новия Закон за колективните искове, приет на първо четене от НС – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50