Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Христиан Митев

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние

| Коментар
Христиан Митев и Анелия Торошанова
Снимка: Росица Михова

Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние и солидарната отговорност на изпълнител и подизпълнител за заплатите на работниците – коментира в предаването "Законът и Темида" адв. Христиан Митев. 

"Промените в Кодекса на труда имаха за основна цел да уреди въпросите, които възникват при т.нар. "работа от разстояние" (дистанционна работа), знаейки, че с пандемията от Covid доста компании (не само от IT сектора, но и други) преминаха към дистанционна работа на своите работници и служители или съответно на хибриден модел. Това наложи и ускори необходимостта тази регулация да бъде направена и в Кодекса на труда. Този законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда беше включен в Плана за възстановяване и устойчивост. Неговото приемане се забави, тъй като в самата законодателна процедура пък се открои една основна негова слабост – в текстовете, внесени от МС в НС се оказа, че законопроектът повече като че повтаря разпоредбите на надомната работа, докато тук целта беше да се уреди възможността за повече от едно работно място. Така се стигна до приемане на сега действащия текст и се предвиди, че с с трудовия договор може да се уговаря повече от едно работно място.

Друг важен момент в тези изменения, който ще засегне работещите дистанционно, това е възможността за т.нар. "право на изключване" – забрана за работодателя (и право на работника) да го търси в извънработно време. В индивидуалния и в колективния трудов договор може да се предвиди и да се ограничи това право, като се опише подробно кога и в какви случаи е допустимо работодателят да потърси работника извън стандартното работно време. Това е още една допълнителна защита на работниците и служителите от произволно ангажиране във времето, което Кодексът на труда и законодателят е отредил, за да могат да се възстановят и да доставят качествена работна сила."

Как последните промени в Кодекса на труда ще засегнат служителите на дистанционна работа? Ще отговарят ли солидарно за заплатите на работниците изпълнител и подизпълнител по обществена поръчка? Повече за отговорностите на работодателя – трудови злополуки, правила за здравословни и безопасни условия на труд, подаване на изрични уведомления до Националната агенция  за приходите. Още и за т.нар. "право на изключване". Ще бъдат ли защитени потребителите с новия Закон за колективните искове, приет на първо четене от НС – чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38