Morte Alla Francia Italia Anela ли е наистина акронимът зад думата "мафия"? Тъй нар "Сицилианска вечерня" – въстание в Сицилия, избухнало на 31 март през 1282 г. срещу властта на френския крал, се смята от някои и за рождена дата на мафията. Терминът "мафия" по-сетне шета из литературата и изкуството, из всекидневната реч и политическите битки извънредно успешно, плодейки многозначителни метафори. ("Най-красивото лице на мафията" напр.)
Що за феномен са подобни организации? Чисто исторически Сицилианската вечерня изглежда справедлив акт, но пък организаторите ѝ изтребват всички французи на острова, ориентирайки се по това кой говори на френски – научаваме от участниците в дискусията. С Емануил Йорданов, адвокат и бивш министър на вътрешните работи, с режисьора и публициста Стоян Радев, с журналиста и изкуствоведа Митко Новков и с писателя и издателя Цанко Лалев разговаряме за произхода на явлението, за характеристиките на т. нар. "мафия" по света, в историята, в чисто българските и проявления.
Стоян Радев подкрепя изказаното от убития от сицилианската мафия прокурор Джовани Фалконе твърдение, че следва да се отнасяме внимателно към етикетирането с "мафия" на често произволни групи и лагери, защото по този начин не помагаме на борбата с първопричините за високо организираната престъпност.
Емануил Йорданов споделя наблюдения от практиките си на вътрешен министър и адвокат, като анализира някои конкретни случаи с организирани престъпни групи в България.
Митко Новков прави връзка между приликите във функционирането на тоталитарната държава и мафиотските обединения, като форми на преразпределение на властта, и обяснява защо при фашизма и Мусолини са най-силните атаки срещу Силианската мафия от централната власт.
Цанко Лалев се спира и на езиковите измерения в употребата на термини като "мафия", "корупция" и др., като изтъква и психологическата основа на делението "наши" и "ваши" по национален, етнически, кланов принцип, и дава пример с македонските организации от миналите два века, прибягвали и до престъпна разправа с опонентите въпреки добрите си по замисъл цели.
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – стоп-кадър от филма "Кръстникът"
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Чуйте предаването от звуковия файл. Снимки – Мария Мира..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..
Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg