Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 12 април – Международният ден на авиацията и космонавтиката

Завръщане в бъдещето: Създава се Българска космическа агенция

| обновено на 09.04.24 в 14:21
Снимка: Ratio

Големите космически открития вече не са само фантазия. Свързваме 12 април с повратни моменти в историята на изследването на Космоса. През 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, летял в Космоса. 20 години по-късно (1981) НАСА неслучайно избира датата 12 април за изстрелването на първата си совалка "Колумбия". През 2001 група ентусиасти отбелязват 40 години от изстрелването на "Восток" с "Нощта на Юри". Събитието бързо печели почитатели и се превръща в нещо като глобално космическо парти. 12 април се утвърждава като Международен ден на авиацията и космонавтиката. У нас "Рацио" отбелязват датата, като посрещат специален гост и организират космическо парти.

Гости на "Нашият ден" са Румен Иванов от "Рацио" и Саймън Дженър, който е част от работната група за създаване на Българска космическа агенция. Дженър работи за "Аксиом спейс", които изпращат частни екипажи до Международната космическа станция.

В началото на разговора Румен Иванов обръща внимание на факта, че зад успеха на Юри Гагарин през 1961 година е стоял огромен екип от инженери и специалисти. Ето защо "Рацио", чиято мисия е да представя науката по един атрактивен и достъпен начин, този месец запознава публиката с онези хора, които обикновено остават в сянката на излитащата ракета. Космосът не е празно пространство, казва Иванов и съобщава, че на организираното от "Рацио" събитие ще присъстват инженерите Виктория Тодорова, Ралица Великова и Велка Терзиева. Те ще разкажат за това как се изстрелват и управляват ракетите и как се избягват космически опасности.

По повод темата за жените по пътя към Космоса и в космическото пространство Саймън Дженър казва: "От последния път, когато бях в България през 2021 година, "Аксиом спейс" доста напреднахме. Много се радвам да кажа, че на втората ни мисия AX – 2, която изстреляхме миналата година, имахме екип от двама мъже и две жени. Между тях беше и първата астронавтка от Саудитска Арабия. Докато продължаваме с нашите мисии в Космоса, ще продължаваме да каним в екипа и мъже, и жени."

Към момента Дженър е част от екипа, който поставя основите на съвременна българска космическа програма. "Страшно вълнуващо е да съм част от такава работна група още от първите ѝ дни в България особено като се замисля за възможностите, които дава тя на за българските бизнеси и на българските учени, и за вдъхновението, което ще даде на българските деца", заявява той. Иванов, от своя страна, допълва, че Космосът ни дава възможност да разберем себе си и да отговорим на някои земни въпроси.

В космоса границите сякаш не съществуват, а в космическата индустрия държавите се учат да си взаимодействат по един нов начин. В тази връзка Дженър заявява: "Аксиом спейс" винаги включва в своите мисии астронавти от различни страни. Работим с редица страни по света и за много от тях ние сме първият им и засега единствен път към това да изстрелят в Космоса свой космонавт. Много ми харесва, че и с България започваме да работим по тази идея."

"Аксиом спейс" вече няколко години работи по създаването на първата частна космическа станция, която ще работи съвместно с Международната космическа станция. Очаква се нейният първи модул да бъде изстрелян в Космоса пред 2026 година.

"Намерението на "Аксиом спейс" е да създаде станции, които биха могли да бъдат дом на десетки, стотици може би хиляди хора", заяви гостът.

Желаещите все още имат възможност да закупят билет за космическото парти "Нощта на Юри" – 12 януари от 19:00 ч. в клуб "Строежа".

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политическото убийство – грозен исторически инструмент

На 3 юли 1895 г. (стар стил) Стефан Стамболов е зверски ранен и по-късно умира от раните си. Политическите убийства в България обаче нито започват, нито – уви, завършват с това жестоко покушение. Кое мотивира този начин на политическо действие, постигат ли подобни убийства целите си? Христо Белчев, Алеко Константинов, Александър Стамболийски, Гео..

публикувано на 03.07.24 в 17:33

Какво да правим, ако се натъкнем на змия?

Образът на змията през вековете е натоварен с разнообразна символика, но и до днес в повечето хора поражда най-вече ужас. Какво да правим, ако се натъкнем на змия, докато се разхождаме на открито или пък я видим в двора си? Защо не бива да я убиваме и какво кара някои хора да отглеждат змии като домашни любимци – питаме в "Нашият ден"  Антон..

публикувано на 02.07.24 в 11:43
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05