От две години Световният ден на рециклирането, инициатива, която официално се координира в България от сдружение "БГ Бъди активен" и е част от кампанията "Искам да съм полезен…Рециклирай ме!" прераства в Месец на рециклирането. От сдружението отправят покана към училища и детски градини да измислят и осъществят прояви, свързани с рециклирането, и допълнително ги предизвикват да събират на пластмасови бутилки, като най-активните се удостояват с титлата "Герой на рециклирането" и награда Шишеяд.
Шишеядите на "БТ Бъди активен" са повече от 120 и вече се намират в различни градове на страната, разпознаваеми и обичани са от хората и засега няма посегателства върху тях, споделя Румяна Киризиева, член на изключително мотивирания и активен дамски екип на сдружението.
Физическата активност, опазването на природата, гражданската инициативност са областите, в които са насочени усилията на сдружението, което работи от 12 години. Децата и учениците са много важни адресати и партньори, защото "са проводник на промяната, на положителната посока, на различни наши идеи …Щастливи сме, че чрез децата ние успяваме да ангажираме и родителите, а чрез учебните заведения – дори местни общности, които се намират в околностите на учебните заведения, като обратна връзка имаме от учители, че учебно заведение е успяло да ангажира целия квартал…", казва Румяна Киризиева.
През следващия месец предстои още едно събитие, насочено към учебните заведения – "Ден без асансьори", също много позната инициатива, която тази година се провежда за десети път. "Изпращаме допълнително предизвикателство да ангажират и по-възрастните – не само родителите, но и бабите и дядовците, защото и те имат нужда от движение, да ги въвлекат в спортен празник, наречен "Баба, дядо и внуче" и по този начин хем да прекарат време… ние така го наричаме – връзка между поколенията… хем да се раздвижат, защото възрастните често са пренебрегвани, особено в България."
На 26 април сдружението ще е домакин на международна конференция "Спорт за здрава планета", която ще се проведе в дома на културата "Борис Христов" в Пловдив, "където отново ще покажем силата на спорта и как чрез спорта можем да образоваме, можем да постигаме повече устойчиви практики и целта ни е да обединим спортната общност и да покажем как заедно можем да допринесем за опазването на нашата планета… Събитието е отворено, със свободен достъп, ще има много интересни международни говорители, не само от България и Балканите, но и от Европа, от Европейската комисия…"
Чуйте цялото интервю в звуковия файл:
Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg