Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Представянето на едноименния пътеводител на Виктор Топалов от "Бохемска София" е на 20 април от 18 часа в кино "Одеон"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни писатели, редакции на значими вестници и списания, както и емблематични бохемски заведения, събирали не един или двама прочути интелектуалци.

"Това е един жилищен квартал както сега, така и в миналото", казва авторът на текста в пътеводителя Виктор Топалов.

Кварталът е заключен между улиците "Граф Игнатиев" и "Алабин" и булевардите "Христо Ботев" и "Патриарх Евтимий". Пешеходният маршрут, описан подробно в книгата, започва от паметника на Патриарх Евтимий и завършва пред храма "Св. Георги", в близост до Петте кьошета.

"Това е точно центърът на София, в който няма административни сгради, съответно няма и много туристически забележителности, но има много обекти, които биха били интересни за нас, като хора, които живеем в този град. А и въобще за хората в България, защото в един период от 70-75 години това е мястото, на което можем да срещнем най-големите имена в българската литература", допълва още Топалов и обяснява:

"Това е бил краят на София и днешната улица "Хан Аспарух“ е била предпоследната улица на града в южна посока. Днес е една от най-желаните улици за живот. Но пък именно на "Хан Аспарух“ нещо интересно – това беше първата улица, която ми каза, че може би има нещо в този квартал. Още в края на 2019 година, когато правих този маршрут, посветен първоначално на кръга "Мисъл“, а по-късно вече и на всички писатели в този район, осъзнах, че на "Хан Аспарух“ са живели – или на нея, или в близост – някои от най-известните български творци. Като знаех за къщата музей на Никола Вапцаров, но постепенно разбрах, че там е бил домът на д-р Кръстев, на Петко Йорданов Тодоров от кръга "Мисъл“, Яворов е живял на "Раковски“, буквално на метри от "Хан Аспарух“. И си казах: "Как така само на една улица толкова много обекти? Да видим какво повече има!“. 

Тук влезе в голяма помощ книгата на Кирил Христов "Затрупана София“, която през 2019-а прочетох с огромен интерес, и така се запълниха още и още спирки. От тогава насам мога да кажа, че не съм спирал да се ровя, за да мога да открия всички най-интересни обекти. Те всъщност са много повече от 50, просто с редакторката Павлина Делчева-Вежинова избрахме само 50, защото е едно хубаво и представително число, а и защото си казахме, че ако ние добавяме още и още, няма да можем да спрем."

Пътеводителят представя най-емблематичните места в Квартала на писателите, като в него могат да бъдат открият и препратки към други адреси. Но ако обектите са 50, то истории са много и са представени под формата на маршрут – нещо, с което Виктор Топалов много се гордее, защото няма нито една улица, която да се повтаря.

"Винаги да ходим само напред и да обиколим целия Квартал на писателите, без да се връщаме по едни и същи улици и да видим 50 различни, отделни обекта, ходейки само в една посока", разкрива авторът.

Картата с начертания маршрут на обектите, както и всички авторски рисунки на творците и илюстрациите, свързани с живота на съответните автори или адреси, като например детайли от интериора на самите домове, са дело на Таня Минчева и Теодор Мирчев от Kontur Creative. Те използват и шрифт, който прилича на ръкопис и носи усещане за писателство, творчество и слово.

"Мога да гарантирам, че сме дали всичко от себе си, за да върнем читателите в духа на онова време, на стара София от черно-белите снимки", споделя Виктор Топалов.

В квартала, който той описва в пътеводителя след дългогодишна работа и целенасочени исторически изследвания, има няколко литературни музея – този на Никола Вапцаров, на Пейо Яворов, апартамента музей на Петко и Пенчо Славейкови, който е една възстановка на техния автентичен дом от площад "Славейков", както и самата администрация на Националния литературен музей.

Основната цел на Виктор Топалов и редакторката на книгата Павлина Делчева-Вежинова обаче е да представят самия живот в квартала.

"В книгата няма да откриете литературни анализи или изследвания, тъй като ние по-скоро се ровим в спомените, в достоверните книги, до които успяхме да се доберем с Павлина."

Двамата вадят от неизвестността факти от пожълтелите книги, използват архивни документи, карти и ръчни скици от края на XIX век и началото на 20-30-те години на XX век, тъй като идеята е и да се локализират с точност обектите, а не те да останат в словосъчетанието "на ъгъла".

"Макар книгата да не е за творчеството на тези творци, вярвам, че когато един човек се запознае с живота на твореца и разбере какво е чувствал, какво са мислили близките му за него, какъв е бил в най-откровената си съкровена среда, тогава вероятно би потърсил и част от творчеството му", казва още Виктор Топалов.

Целия разговор с него чуйте в звуковия файл.

Снимки – "Бохемска София"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55
Хелиана Стоичкова и Емил Янев

Слънцето ще продължи да изгрява

В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..

публикувано на 21.02.25 в 17:05

Тетралогията на Талев

Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..

публикувано на 21.02.25 в 15:45