Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост.
"Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той е познат на българските читатели като автор на книгата "Гневът на самодивите", която преди няколко години беше номинирана за Европейска награда за литература. Повод за срещата с Бануши в "Артефир" е предстоящата българска премиера на романа "Недовършена симфония", разказващ за съдбата на дисидента Адриан Мара.
Разговорът в ефир превежда доц. Екатерина Търпоманова – преводач на творчеството на Бануши от албански на български език.
По думите на писателя призраците на тоталитаризма и диктатурата не са ни напуснали. В Албания те са надигнали глава и спъват страната по пътя на европейската интеграция. Тоталитаризъм е имало не само в социалистическите страни, но и на места в Западна Европа – Италия, Испания, дори Германия с фашизма, заявява Бануши, който не дели диктатурата на подвидове, а я възприема като общозначимо зло.
Бануши разказва, че персонажът Адриан Мара е представител на едно поколение албански композитори и интелектуалци, което няма възможността нито да учи на Запад, нито в страните от Източния блок. Тези музиканти остават заключени и потиснати в собствената си страна, където биват преследвани заради своите лични избори и стремежи.
Писателят споделя в "Артефир", че има любим писател – това е албанският автор Петро Марко – изкусен разказвач на истории и приятел на бащата на Бануши. Творчеството на Габриел Гарсия Маркес и магическият реализъм също служат като образци и вдъхновение за писателя.
За заглавието "Недовършена симфония" Бануши казва: "Човек може всякакви неща да нарече симфония, всякакви дела да извърши, да построи сграда, да напише музикално произведение, но тук прилагателното "недовършена" е най-важното, защото това дело е останало такова."
Григор Бануши представи книгата "Недовършена симфония" пред българските читатели в Софийския университет "Св. Кл. Охридски".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Бояна Стоилова и Диана Трифонова са създателки на подкаста "Контури", който разказва житейската и творческата биография на големи български художници. В първите епизоди те обръщат внимание на Владимир Димитров-Майстора, Цанко Лавренов, Златю Бояджиев и Васил Стоилов. В предстоящия втори сезон фокусът им ще се бъдат жени художнички от 20 век...
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата 2025 година с изложбата "Състояния" на Венелина Петкова-Уми , чието творчество се простира в множество културни кодове отвъд българското светоусещане. С талантлива четка, отношение и мисъл..
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а другата – Иванка, затова и тя се озовава по средата. Кръстена на бабите си, Ивана носи гръцките корени на дядо си и усещането за творчество от родителите си. Майка ѝ е детска учителка, която..
Творческият тандем Вера и Андре Шандел кани любителите на авторското европейско кино на премиерата на "Есента на ловеца" на 18 февруари в кино "Люмиер". Филмът тръгва официално по кината от 21 февруари 2025 година. Един български игрален филм на един белгийски режисьор дава обещаващо начало за качествено българско кино в началото на годината с..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на екрана. Послушал е вътрешния си глас и той го отвел от Битоля в София, от порастването до съзряването. Едва ли има поле за изява, тъй като все пак е актьор, мим и хореограф, в което да не работи за..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg