Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Жеравна – забележителният архитектурен паметник

10
Снимка: Валери Леков

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел.


Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от "жерна", "жерка", "жерков" – думи със старославянски корен, значещи воденица. Тази версия е по-правдоподобна, тъй като в района са се намирали множество воденици.


През вековете хората се занимавали с различни занаяти, били развити животновъдството и търговията. Селото се замогнало през XVII век, защото било на важния път към Търновград. Местна легенда гласи, че земите около селото били на сестрата на цар Иван Шишман, която била дадена за съпруга на султан Мурад I и поради това селото получило редица привилегии. Тук управлявали местните първенци, турци не можели да се заселват трайно, а жителите били освободени от данъци. Тези привилегии допринесли много за икономическия и културен възход на селото.


Развитието на този самобитен културен и икономически възход на Жеравна е запечатано в местните музеи: родните къщи на възрожденеца Сава Филаретов и на писателя Йордан Йовков, църквата "Св. Николай"; старото класно училище построено през 1867 г. – което сега е картинна галерия, къщата на Руси Чорбаджи и още 200 къщи със статут на паметници на културата, всяка от тях на възраст от 150 до 300 години. С всичко това днес Жеравна е забележителен архитектурен паметник, който се посещава активно от наши и чужди туристи.
Още за селото и неговите жители – в звуковия файл.


Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мира Христова и Милена Милева-Дрончева (вдясно)

Милена Милева-Дрончева: За малкото училище и малкото дете с любов

Директорката на 98-о начално училище "Св. Св. Кирил и Методий" в София – Милена Милева-Дрончева, с радост гостува в ефира на "Семейно радио", за да представи голямото и щастливо семейство на единственото общинско начално училище в София. Основано през далечната 1885 година, школото преминава изпитанията на вековете, за да привлича днес деца..

публикувано на 19.05.25 в 18:02

За птичките божии

Опазването на околната ни природа винаги е било сред интересите на водещите на "И рибар съм, и ловец съм" и то не само защото ловците и риболовците са призвани, а и задължени, да работят в тази посока.  Както повечето от тях, Росен Мирчев и Асен Масларски го правят с душа и сърце.  Те с удоволствие гостуваха на Спасителния център за диви животни..

публикувано на 19.05.25 в 16:25
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42