На 9 май се отбелязва Денят на Европа, който е в чест на историческата декларация на Шуман от 1950 година. Тази дата е символ на сътрудничеството, единството и мира между европейските народи. Основните теми от декларацията продължават да бъдат актуални дори 74 години след тяхното формулиране. Тази дата така също символизира началото на европейското обединение и стремежа към поддържане на мир на континента след края на Втората световна война.
Светлозар Желев, водещ на предаването "Нашият ден", коментира, че въпреки това, че войната е приключила преди близо 80 години, паметта за нея бавно избледнява, а идеологии, подобни на нацизма, все още намират място в политическия живот в България и Европа.
Според него продължаващото разделение между европейските държави е ярко изразено и днес. Желев подчертава значението на историческата памет и критикува опитите за приватизация на миналото от различни политически сили.
От своя страна, редакторът Василена Мирчева споделя в ефир, че Денят на Европа трябва да бъде повод за горчива равносметка, че историята не ни учи на достатъчно. Тя отбелязва, цитирайки фразата, че паметта за войната продължава да живее дотогава, докато има хора, които я помнят. Мирчева призовава за смирение и размисъл относно силите, които дори в настоящето се стремят към разделение.
Така Денят на Европа остава не само празник на победата над нацизма, но и ден за осмисляне на историческите уроци, които трябва да ни водят към по-добро бъдеще.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" се съсредоточихме върху една тема, която засяга всеки от нас – остаряването и как то се възприема в българското общество. Поводът за разговора беше документалният филм за проекта за достъп до изкуство за възрастни хора "Аз съм тук". За неговото значение и развитие разказа ръководителят на проекта, Надежда Дичева, в ефира на..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе засегнат въпросът за възможността и предизвикателствата на живота по крайбрежието на Добруджа. В студиото гостува Павлин Стоянов, известен като "разказвач на истории с щастлив край", който сподели своите наблюдения и личен опит по темата. Павлин Стоянов подчерта важността на чистия..
На 7 ноември 2024 г. от 19:00 часа, бар-сцена "Топлоцентрала" ще бъде домакин на първото събитие от поредицата "Human Rights Talks" – инициатива, посветена на теми, свързани с правата на човека, създадена от Амнести Интернешънъл България. Събитието ще събере на едно място активисти, представители на гражданските организации, артисти, журналисти..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме за обединението "Ангели на пътя" – сдружение, създадено от родители и близки на загинали в катастрофи деца , които посвещават силите си на мисията за безопасност и справедливост на пътя. Основателката на сдружението, Петя Иванова , споделя за мотивацията, вдъхновението и болката, които стоят зад..
Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts. Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg