Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Изкуство в помощ на изкуството":

Художници даряват картините си, за да помогнат на талантливи студенти

| обновено на 13.05.24 в 13:23
Творба от изложбата "Изкуство в помощ на изкуството"
Снимка: Музей-галерия "Анел"
В новия брой на рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" бе представена уникалната инициатива "Изкуство в помощ на изкуството". Този благотворителен проект е замислен и организиран от преподавателя по живопис в Националната художествена академия, главен асистент д-р Юлиан Станкулов, който е и инициатор на идеята.
Изложбата, част от проекта, ще се проведе от 14 до 30 май в музей-галерия "Анел" в столицата. Проектът е под егидата на националната платформа "Изкуство в помощ на изкуството" и е реализиран с подкрепата на фондация "Имеон-Балкани". Тази неправителствена организация вече над две десетилетия подпомага и популяризира българското изкуство.

В рамките на проекта са организирани множество изложби, които имат за цел събиране на средства за подпомагане на млади български таланти. "Нашата мисия е да бъдем активни участници в културния живот на страната, като подкрепяме новите поколения артисти", споделя д-р Станкулов в интервю за предаването.

Преподаватели от водещи висши училища по изкуства в страната, включително НХА, ВТУ, СУ и Шуменски университет, са дали своя принос, като са дарили свои творби за изложбите. Всеки от тях е мотивиран от желанието да помогне на младите таланти да реализират своите амбиции в областта на изкуството.

Средствата от продажбите на изложбата ще бъдат насочени към Годишния фонд за изкуство, създаден от Фондация "Имеон-Балкани". Този фонд осигурява стипендии, покриващи семестриални такси за избрани студенти, които са определени чрез специално сформирано жури от преподавателите в университетите.

На откриването на изложбата, което ще се състои утре вечер, ще бъдат обявени и наградените стипендианти. Критериите за избор, както подчертава д-р Станкулов, са изградени така, че да изключват всякакви личностни предпочитания и да осигурят обективност и равен шанс за всички кандидати.

Ще бъдат представени произведения на проф. Ивайло Мирчев, проф. д-р Кирил Божков, проф. д-р Здравка Василева, проф. д-р Стефан Алтъков, проф. д.н. Лаура Димитрова, проф. д-р Владимир Аврамов, проф. д-р Мартина Караиванова, проф. Димитър Рашков, доц. д-р Мариета Конова, доц. Пенчо Добрев, гл. ас. д-р Красимира Дренска, гл. ас. д-р Юлиан Станкулов, гл. ас. д-р Живка Маринова, Анатолий Станкулов, Иван Яхнаджиев.

В заключение на интервюто д-р Станкулов отправя послание към младите артисти: "Не спирайте да се стремите към постижения всеки ден и вярвайте в своите възможности." Той подчертава значението на непрекъснатото самоусъвършенстване и активното участие в културния живот като ключ към личен и професионален успех.

Освен изложбите и фонда за стипендии, фондация "Имеон-Балкани" работи и над други инициативи, включително разработването на нов уебсайт. Тази платформа предоставя информация за всички текущи и предстоящи проекти, както и ще предлага възможност за покупка на арт дела. Уебсайтът е замислен като място, където широката публика може да разгледа и закупи творби, дарени от артисти, участвали в благотворителната инициатива, и така да допринесе за развитието на българското изкуство.

Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40