На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния философ в един просто-сложен свят. Авторът разказва, че в новата си книга стъпва на задочния спомен за времето преди да се роди. По думите на Стоянович човек няма заслуга нито за това, че се е появил на този свят, нито за гените и възпитанието, които носи. Писателят е категоричен, че не би се върнал обратно в детските години – защото би било глуповато и нечестно. "Като историк, би трябвало много добре да знам, че една личност, една епоха трябва да бъдат съдени единствено и само по контекста на своето време", заявява гостът. Според Стоянович в обществото битува нездрава носталгия – в политически, и в личен план.
Историкът казва: "Политиката и историята трябва да вървят ръка за ръка. Знанията за миналото в голяма степен помагат на онези, които биха искали да се поучат. Помагат им да стъпят в следващото ниво на развитие на света и да не повтарят непрестанно откриването на топлата вода."
Стоянович споделя мнението, че все по-случайни, неподготвени, "еднооки" хора властват и определят бъдещето. "Цялата борба, която те водят, ни докарва до вътрешна изолация", заявява гостът и допълва, че това довежда отделния човек до състояние на изолация и "дребен, феодален комунизъм".
Писателят смята, че животът е изграден от множество компромиси, но те не бива да надхвърлят границите на допустимото.
В края на разговора Петър Стоянович отправя покана към слушателите за предстоящата премиера на "Несвършващо време" – тази вечер от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Поетеса, писателка, преподавателка и учен от БАН, Людмила Миндова написва книгата си "Ангелът на прехода" не само в памет на своята майка Свобода Стефанова. Тя е много повече от спомен, защото се връща във времето на прехода след 1989 година, а и още по-назад, за да съхрани паметта за онова време, за хората, които съставят с личните си съдби..
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg