На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния философ в един просто-сложен свят. Авторът разказва, че в новата си книга стъпва на задочния спомен за времето преди да се роди. По думите на Стоянович човек няма заслуга нито за това, че се е появил на този свят, нито за гените и възпитанието, които носи. Писателят е категоричен, че не би се върнал обратно в детските години – защото би било глуповато и нечестно. "Като историк, би трябвало много добре да знам, че една личност, една епоха трябва да бъдат съдени единствено и само по контекста на своето време", заявява гостът. Според Стоянович в обществото битува нездрава носталгия – в политически, и в личен план.
Историкът казва: "Политиката и историята трябва да вървят ръка за ръка. Знанията за миналото в голяма степен помагат на онези, които биха искали да се поучат. Помагат им да стъпят в следващото ниво на развитие на света и да не повтарят непрестанно откриването на топлата вода."
Стоянович споделя мнението, че все по-случайни, неподготвени, "еднооки" хора властват и определят бъдещето. "Цялата борба, която те водят, ни докарва до вътрешна изолация", заявява гостът и допълва, че това довежда отделния човек до състояние на изолация и "дребен, феодален комунизъм".
Писателят смята, че животът е изграден от множество компромиси, но те не бива да надхвърлят границите на допустимото.
В края на разговора Петър Стоянович отправя покана към слушателите за предстоящата премиера на "Несвършващо време" – тази вечер от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Културен код" на предаването Terra Култура гостува маестро Константин Илиевски – главен диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио . Той сподели своята визия за музиката, работата с оркестъра и предизвикателствата, които съпътстват диригентската професия. Всеотдайност и интензивност в работата с оркестъра..
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg