Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица.
В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц. Росен Калпачки, ръководител на най-големия център за лечение на инсулт в Столичната университетска болница "Св. Анна", сподели своето мнение по този въпрос.
Доц. Калпачки посочи, че едно от основните предизвикателства при нелекуваните инсулти е навременното постъпване на пациентите в болницата. Симптомите на инсулт често са трудни за разпознаване от самия пациент, което води до закъснение в търсенето на медицинска помощ. Той подчерта, че има критично време, в което околните хора трябва да разпознаят симптомите и да реагират адекватно.
Българските граждани, според Калпачки, са наясно с необходимостта от търсене на спешна медицинска помощ при инсулт. Проблемът възниква при довеждането на пациента до подходящ лечебен център, където може да се проведе съвременно лечение 24/7.
Съвременното лечение на инсулт в световен мащаб включва метода тромболиза. През изминалата година около 50 клиники в България са извършили поне една тромболиза годишно, като при повече от половината тази процедура е извършвана един път месечно. Той подчерта, че в региона, където има център за лечение на инсулт, пациентите трябва да бъдат насочвани приоритетно натам.
Доц. Калпачки препоръчва Спешна помощ да въведе изискване за приоритетно довеждане на пациенти с инсулт до специализираните центрове. Това би увеличило броя на навреме доведените пациенти и би позволило на медицинските екипи да работят по-ефективно и да спасяват повече човешки животи.
По неговите думи в България има около 50 000 инсулта годишно, което означава, че на всеки 10 минути някой получава инсулт. Често инсултите започват с един от трите симптома: внезапно изкривяване на лицето, внезапна промяна в говора и внезапна слабост в едната или другата ръка.
Основното предимство на тромболизата е драматичното увеличаване на броя на хората, които се възстановяват напълно след инсулт. Когато пациентът пристигне навреме и медицинският екип е опитен, лечението на инсулт в България не отстъпва на световните практики. Проблемите според доц. Калпачки възникват при късното разпознаване на симптомите и закъснялото придвижване на пациента до болницата.
Доц. Калпачки отбелязва, че следболничното лечение на пациентите с инсулт също представлява сериозен проблем. Въпреки перфектно проведеното лечение в болницата, пациентите често излизат с допълнителни нужди, които остават на грижите на техните семейства. Изкуственият интелект, който може да разпознава симптомите на инсулт, вече е наличен на отделни места и представлява допълнителна надежда за по-бързо и точно диагностициране на инсултите.
Въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение е необходима стъпка за подобряване на здравната система в България. Това предложение, подкрепено от Асоциацията за инсулти "Афазия" и медицински експерти като доц. Росен Калпачки, може да спомогне за спасяването на много човешки животи и за подобряване на качеството на лечение на инсултите в страната.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg