Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Донорството на органи у нас: между одобрението и страха

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

| обновено на 03.04.25 в 09:35
Проф. Николай Габровски
Снимка: БГНЕС

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в страната.

Основните страхове и недоверие към донорството

Според проучването, три основни причини възпират хората да станат донори след смъртта си:

  • Съмнения дали са подходящи кандидати.
  • Липса на увереност, че лекарите ще направят всичко възможно, за да спасят живота им.
  • Страх от самия процес на донорство.

Допълнително, между 50% и 68% от анкетираните изразяват недоверие към медицинските диагнози, страхувайки се от възможни грешки или дори от корупционни схеми в сферата на донорството.

Липса на информираност и нисък процент на донори

Близо 47% от анкетираните споделят, че не биха могли да вземат решение вместо свой близък роднина за даряване на орган. Само 14% от хората заявяват готовност да дарят орган, докато 77% отричат тази възможност.

Данните подчертават и недостатъчната информираност по темата. Проф. Николай Габровски коментира в ефира на Lege Artis, че проведеното проучване е изключително важно, тъй като "малко или много ни поставя диагнозата и ни ориентира какъв всъщност е проблемът".

Той посочва, че макар много хора да изразяват позитивно отношение към донорството, те не биха дарили органи сами, най-вече поради липса на разбиране за това какво е мозъчна смърт. "Голяма част от тях смятат, че това е може би обратимо състояние, че диагнозата може да е сгрешена", обяснява той.

Истината обаче е, че мозъчната смърт е необратимо състояние и се диагностицира по ясни, категорични критерии, без възможност за субективна интерпретация.

Проблемът с доверието в здравната система

Друг сериозен фактор, влияещ върху готовността на хората да станат донори, е липсата на доверие в здравната система. "Докато нямаме доверие в здравеопазването, няма как да имаме доверие в донорството", подчертава проф. Габровски.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31