Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите. За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.
"Цветните растения съществуват и продуцират своето потомство във вид на плодове и семена с посредничеството на опрашители. При положение, че нямаме едно разнообразие и изгубим пчелите, спрегнато с тях губим такива ресурси като растенията, а след това животни. По този начин нашето съществуване е застрашено.", казва Любомиров. Ентомологът пояснява, че освен познатият вид медоносна пчела, съществува разнообразие от пчелни видове, изпълняващи функцията на опрашители.
Основен фактор за изчезването на пчелите, по думите на Любомиров, е отглеждането на монокултури. Този тип земеделие нарушава естествения хабитат на пчелите, а използването на пестициди от всякакъв вид отравя популацията. Според ентомологът би било полезно между големите блокове монокултури да бъдат обособявани буферни зони, които да представляват подходящи за пчелите местообитания.
Любомиров призовава хората да се отърсят от негативното отношение към този тип насекоми, тъй като те са безобидни и носят само ползи за природата. Да подхождаме изследователски и с любопитство към пчелите и техния начин на живот, съветва гостът.
В ЕС има специализирана комисия, която вече е създала първата програма за мониторинг на опрашителите и политики за опазването им, заявява Любомиров и допълва, че е оптимист за бъдещето на пчелите и нашата планетата.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg