Проф. Зейнеп Зафер, която завежда Катедрата по български език и литература в Анкарския университет и доц. Нурие Муратова, която преподава "Архивистика" в Югозападния университет "Неофит Рилски", Благоевград са авторки на биографичното изследване за Мефкюре Моллова "Тюркология в изгнание". Книгата беше представена заедно със сборника от конференцията "Името, това ми е лицето", проведена през ноември 2023 г. в Гоце Делчев "50 години от Корнишките протести". Водещ на вечерта беше доц. Михаил Иванов, а книгите бяха представени от проф. Жоржета Назърска и д-р Красимир Кънев. "Целта на изследването, четем на корицата на солидния том, е да реконструира събитията от живота на световноизвестната българска тюрколожка, чийто принос в науката е премълчаван и пренебрегван у нас и досега. Тя е и първата талантлива турска поетеса, успяла да публикува стихосбирка на турски език (1964 г.) в комунистическа България. Неизвестното ѝ поетическо творчество тепърва ще бъде оценявано."
Текстовете в книгата "50 години от Корнишките протести" са статии и материали от научната конференция по този повод. Особено ценни са интервютата с живи свидетели на смяната на имената през 70-те години на миналия век, защото повечето от участниците и очевидците на събитията вече не са живи и това прави разказите им изключително ценно свидетелство за събитията тогава. Посвещението на сборника гласи: "На репресираните и на всички, противопоставили се по време на насилственото побългаряване на помаците в комунистическа България"
Както написа в поканата за събитието доц. Михаил Иванов: "Страданията на мюсюлманите по време на комунистическия режим трябва да се помнят."
Чуйте репортаж от премиерата на двете книги с участието на доц. Михаил Иванов, проф. Зейнеп Зафер, проф. Жоржета Назърска и д-р Красимир Кънев.
Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..
След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12 години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..
Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..
Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили. Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg