На 8 юни за 16-и пореден път Асоциация "Родители" организира любимия на много български семейства фестивал "Фамилатлон". Както обикновено, събитието ще се проведе на добре познатото място – Голямата поляна в Южния парк.
От 10:00 до 16:00 ч. родители и деца ще имат възможността да се включат във вълнуващи приключения и да избират сред спортовете, заниманията, игрите, състезанията и уъркшоповете на повече от 40 изложители. По традиция ще се проведе и така обичаният от малчуганите "Малък велопоход", подходящ за деца от 2 до 6 години , а за финал – играта "Ябълки за смет", в която малки и големи ще съберат боклука и за награда ще получат ябълка.
"Фамилатлон" като инициатива идва от Франция и асоциацията е част от тази инициатива, разяснява Алексиева.
Асоциацията е създадена на 19 юни 2001 г. като неправителствена организация за осъществяване на общественополезна дейност, съгласно Закона за юридическите лица с нестопанска цел, споделя Алексиева. Ние вярваме, подчертава тя, че благоденствието на децата е ключово за обществото и че възрастните носят отговорност да създадат среда, в която всяко дете има възможност да расте здраво и щастливо и да развива своя потенциал и умения както в семейството, така и в детската градина и училище.
Повече за "Фамилатлон" и дейността на Асоциация "Родители" от разговора на Ани Костова с Яна Алексиева в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – фестивал "Фамилатлон", БНР
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg