Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Saline Nebula" – различните форми на проявление на живота

Движенческият пърформанс беше част от програмата на 32-рия Международен театрален фестивал "Варненско лято"

Да бъдем в синхрон със себе си и да се опитваме да се вслушваме във вътрешните си гласове, към това ни подтиква "Saline Nebula" – движенчески пърформанс, създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, който се осъществява в комплексно изградена звукова и визуална среда.

Той създава картина на пораждането и изчезването на форма на живот, на трансформация на абстрактното в конкретно, на невидимото във видимо. Образът е продължение на звука и резултат от материята, уплътнен е чрез нея. Зрителят наблюдава формата, която преминава през всевъзможни състояния посредством различни материи.


Както заглавието е игра на думи и асоциации, които пораждат различни представи, така и в симбиозата между отделните елементи в пърформанса се изгражда един нов свят "…защото всеки хаос създава своя космос". Същественото обаче е през какво преминава човекът като висша форма на живот, неговото съзнато и още повече несъзнато.

"По-важен е самият процес, отколкото какво се случва накрая. Накрая общо взето оставаме в празнината, нямаме от точка А до точка Б, както обикновено. Просто изчезваме и потъваме в този облак от прах, който е nebula", казва Станислав Генадиев.

Той и Виолета Витанова са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. Общата им творческа работа започва през 2006 година, докато Генадиев танцува в швейцарската компания "Линга". Първият им спектакъл е "Imago", с който за първи път танцова продукция получава театралната награда "Икар" за дебют.


За изпълнител в "Saline Nebula", а и за нещо много повече – въплъщение на различните форми на проявление, двамата избират друго водещо име в съвременния танц у нас – Марион Дърова.

"В някакъв по-глобален смисъл си представям съществото като подсъзнанието, или като това най-вътрешно, най-съкровено нас, което е тотално само", обяснява тя за своята роля в движенческия пърформанс.

Тъй като в "Saline Nebula" няма константно водещ елемент, задачата ѝ е трудна, но предизвикателна. Определя я като работа, която ангажира вниманието ѝ.


Средата – звукова и визуална – е от изключително значение в пърформанса, затова и в рамките на 32-рия театрален фестивал "Варненско лято" той беше представен в старо и преобразувано в арт пространство бомбоубежище във Варна. Там, минути след края на преживяването, Марион Дърова и Станислав Генадиев отговориха на въпроса води ли падението на формата на живот до опит за изправяне на човека.

Можете да ги чуете в звуковия файл.

Снимки: МТФ "Варненско лято"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44