Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Saline Nebula" – различните форми на проявление на живота

Движенческият пърформанс беше част от програмата на 32-рия Международен театрален фестивал "Варненско лято"

Да бъдем в синхрон със себе си и да се опитваме да се вслушваме във вътрешните си гласове, към това ни подтиква "Saline Nebula" – движенчески пърформанс, създаден от Станислав Генадиев и Виолета Витанова, който се осъществява в комплексно изградена звукова и визуална среда.

Той създава картина на пораждането и изчезването на форма на живот, на трансформация на абстрактното в конкретно, на невидимото във видимо. Образът е продължение на звука и резултат от материята, уплътнен е чрез нея. Зрителят наблюдава формата, която преминава през всевъзможни състояния посредством различни материи.


Както заглавието е игра на думи и асоциации, които пораждат различни представи, така и в симбиозата между отделните елементи в пърформанса се изгражда един нов свят "…защото всеки хаос създава своя космос". Същественото обаче е през какво преминава човекът като висша форма на живот, неговото съзнато и още повече несъзнато.

"По-важен е самият процес, отколкото какво се случва накрая. Накрая общо взето оставаме в празнината, нямаме от точка А до точка Б, както обикновено. Просто изчезваме и потъваме в този облак от прах, който е nebula", казва Станислав Генадиев.

Той и Виолета Витанова са водещи имена в съвременния танц и пърформанс в България. Общата им творческа работа започва през 2006 година, докато Генадиев танцува в швейцарската компания "Линга". Първият им спектакъл е "Imago", с който за първи път танцова продукция получава театралната награда "Икар" за дебют.


За изпълнител в "Saline Nebula", а и за нещо много повече – въплъщение на различните форми на проявление, двамата избират друго водещо име в съвременния танц у нас – Марион Дърова.

"В някакъв по-глобален смисъл си представям съществото като подсъзнанието, или като това най-вътрешно, най-съкровено нас, което е тотално само", обяснява тя за своята роля в движенческия пърформанс.

Тъй като в "Saline Nebula" няма константно водещ елемент, задачата ѝ е трудна, но предизвикателна. Определя я като работа, която ангажира вниманието ѝ.


Средата – звукова и визуална – е от изключително значение в пърформанса, затова и в рамките на 32-рия театрален фестивал "Варненско лято" той беше представен в старо и преобразувано в арт пространство бомбоубежище във Варна. Там, минути след края на преживяването, Марион Дърова и Станислав Генадиев отговориха на въпроса води ли падението на формата на живот до опит за изправяне на човека.

Можете да ги чуете в звуковия файл.

Снимки: МТФ "Варненско лято"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07