В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от съвременните дезинформационни потоци и сложните алгоритми на заблудата, както и обяснява концепцията за "Икономика на вниманието".
По неговите думи Марк Твен е казал, че докато истината още си обува обувките, лъжата вече е обиколила половината свят. Фалшивата информация е изключително привлекателна за слушателите, читателите и зрителите, защото е съблазнителна, разпространява се бързо и е много убедителна. Тя кара мозъка ни да се чувства добре, защото е приятно да вярваме на нещо, което ни харесва. Мозъкът ни, стремейки се към удоволствие, често ни подвежда да приемаме за истина всичко, което го кара да се чувства приятно.
Според него хората, които създават фалшива информация целенасочено, използват различни техники, за да направят тази информация привлекателна. Те я структурират по начини, които се харесват на мозъка, респективно той я възприема като вярна, добра и правилна. Тази информация често се предпочита пред такава, която не винаги е приятна и не винаги ни казва неща, които искаме да чуем.
Според д-р Марков, няма единствен правилен начин за различаване на фалшивата от вярната информация. Това е умение за критично аналитично мислене, което се придобива с времето и изисква постоянство. Съществуват множество ръководства и техники за разпознаване на фалшивата информация. Важно е да бъдем скептични, да проверяваме източниците и да сравняваме информацията от различни източници.
В заключениепв съвременния свят на постистина, където фалшивата информация е навсякъде, умението за критично мислене и проверка на фактите е от съществено значение за предпазване от заблуди и манипулации.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg