Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия.
Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман Постаджиян. Той е лекар, преподавател, учен, новатор в областта на кардиологията, председател на Българската лига по хипертония.
Още в първите минути акцентираме върху работата на тази организация, целите и смисъла на провежданите кампании през годината. Проф. Постаджиян дава отговор на въпроси от типа: какви са нормалните стойности на артериалното налягане, кои са различните фенотипове на артериалната хипертония. Студ или жега – открояваме сезонните рискове за страдащите от сърдечно-съдови болести, говорихме и за стареенето на сърцето и на съдовете.
И още акценти: затлъстяване, диагнози, хипертония и съдови инциденти... Класически и миниинвазивни методи на лечение? Опитният кардиолог прави коментар и описва симптомите на отделните диагнози и предболестни състояния като предсърдно мъждене, тахикардия, ритъмни нарушения, хипертрофия.
Нашият гост дава съвети за поведение през лятото, особено на хора, страдащи от сърдечно-съдови заболявания: да бъдем по-често на сянка, отколкото на слънце, да не се нагърбваме с тежки и уморителни дейности, да пием често вода – около 3 литра дневно. Естествено, е подчертана старата максима за минимално количество сол в храната, за умерена двигателна активност, за позитивни мисли и нагласи.
Следваща събота, 29 юни, нашият екип "За здравето" е планирал среща с хирурга проф. Ивелин Такоров от екипа на ВМА. Акцент в разговора ще бъдат т.нар. "ендоскопски или инвазивни хирургични интервенции". Това ще бъде и последният брой, излъчван на "живо" от пролетната сесия на предаването. От 6 юли преминаваме към лятната схема в поредицата "За здравето" – Топ 10", избрана продукция, селекция ‘2024 г.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg