Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Снимка: Pixabay

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято.

След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото издание на едно изследване, изпълнено с хумор –  "Политическото животно" от Джеръми Паксман. Книгата предлага иронична дисекция на една класа, от която зависи икономиката и състоянието на обществото.

За любителите на психологическия трилър и темата за корпоративния шпионаж романът на Ашли Елстън "Първата лъжа печели" предлага един точен поглед към политическото и медийно пространство, изпълнено с компромати, контрол и шантаж.  

Тази година светът на литературата претърпя огромна загуба след смъртта на писателя Пол Остър. "Сънсет парк", в превод на Иглика Василева, е един роман, в който най-силно присъства градът – както в "Нюйоркска трилогия" градската среда и човешките съдби се сливат в едно лутането из лабиринтите на човешката душа.

Българската литература загуби един от своите най-добри съвременни автори – Алек Попов. Последният му сборник е "Нови и избрани разкази" и в него читателят отново ще срещне неподражаемия хумор, фантастичния усет, (само)иронията и дълбокото философско познание на писателя.

Следващото предложение е романът "Хагабула" на Тодор П. Тодоров – носител на наградата Роман на годината 2023 и на специално отличие в конкурса за Европейска литературна награда. "Хагабула" несъмнено е световен роман. Ситуиран в един имагинерен VI век, сюжетът обхваща всички проблемни съвременни теми като екология, равенство между половете, предизвикателствата пред хуманността.

След фурора сред критици и читатели в САЩ на романа "Случаят Джем" 2024 година засега минава под знака на Вера Мутафчиева. "Аз, Анна Комнина" е друг роман на Мутафчиева – блестящ исторически разказ от женска гледна точка за една сложна, изпълнена с интриги и борба за власт, епоха.  

Китайският писател Лиу Цъ Син е един от големите съвременни майстори на фантастичния жанр. Познат като автор на трилогията "Земното минало", Цъ Син отново се появява в български превод със сборника "Странстващата Земя", който препоръчваме.

Последното предложение е романът за съвременното японско общество "Гърди и яйца" от Миеко Каваками.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46
Тодор П. Тодоров

Тодор П. Тодоров: За честването на 15 години от създаването на Европейската награда за литература

Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..

публикувано на 28.11.24 в 08:43

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35