Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с незавидна репутация. Туристите очакват да бъдат обрани или отвлечени за откуп. Когато бях там, полицейското присъствие бе осезаемо, а обстановката – спокойна. Оказа се, че и при посещението на професора е било безопасно. Най-завладяващ за него бил Антропологичния музей, в който всички експонати били от региона, за разлика от европейските музеи, където зад витрините са изложени доста артефакти от бившите им колонии.
Професорът пътува по света, изкачва планини, стени и върхове. Негови разкази, преводи и пътеписи са публикувани в книгите "Японски дневник", "Японски загадки", "Алпийски дневник", а сега и в "Мексико – 1001 чудеса на света".
Друго си е да ти гостува антрополог и философ. Винаги ще предложи гледна точка извън традиционните туристически маршрути. Особено ако е и запален пътешественик като Сергей Герджиков.
Паленке един от градовете на маите от преколумбовия период. Той днес се намира в мексиканския щат Чиапас и навремето е бил важен културен, политически и религиозен център. Достига разцвет през 7 век. След като маите го напускат, той запада и постепенно е погълнат от джунглата, но по-късно е открит, изкопан и възстановен. И днес е един от най-важните археологически обекти на Мексико, вписан в съкровищницата на ЮНЕСКО.
Също както и много места на полуостров Юкатан – Чеченица, Тулум, пещерите сенотес.
Мексико е от страните, в които можеш да се връщаш отново и отново и винаги да те изненадва. Проф. Сергей Герджиков каза, че обича да повтаря и потретя държавите, в които му е било интересно, така че след "Мексико – 1001 чудеса на света" със сигурност ще очакваме и друга книга.
Снимки: Сергей Герджиков
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg