Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да запаметяваме информация лесно?

Снимка: Pixabay

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката. Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA.

Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена и дати. Това, по думите на Сотирова, се дължи на високите обороти, на които мозъкът работи непрестанно. За щастие съществуват различни прийоми, които увеличават възможностите на паметта ни.

В основата на всяка мнемонична техника е визуалният образ или асоциацията. Когато мислено преведем дадена текстова информация в изображение, тя много по-лесно остава в паметта ни, пояснява Сотирова.  

Човешката памет бива два вида – краткосрочна и дългосрочна. Първата ни позволява да боравим с информация тук и сега, в рамките на няколко секунди и минути, но нейният капацитет е ограничен. Дългосрочната памет, от своя страна, отговаря за способността ни да придобиваме умения, да съхраняваме опит, спомени и стара информация.

Колкото по-комични или абсурдни асоциации създаваме, толкова по-лесно запомняме дадена информация, заявява Сотирова. Друг интересен метод е възстановката – например, когато отиваме да вземем нещо, но по пътя забравим какво, е достатъчно мислено да извървим пътя обратно. Ароматите също са пряко свързани с паметта. Съществува и методът "Римски лабиринт", при който върху добре познат маршрут наслагваме необходимите задачи за деня. Разделянето по групи с общ признак е друг лесен за прилагане метод.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50