Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още бургаски жаргон за познавачи и ценители

Второ допълнено издание на "Бургаският жаргон до 1989" на Митко Иванов

Може и да изглежда странно, но, когато някой спомене името на град Бургас, това, което си представям, не е морето, рибарските лодки и прочие типично морски работи, а красивите стари къщи от началото на ХХ век в центъра на града – леко занемарени, някои – повече, обрасли със зеленина, огромните дървета в градската градина и, разбира се, красивата ж.п. гара непосредствено до автогарата, откъдето започваше последната част от пътуването до любимия Созопол – "истинския" от далечното детство… Предполагам, че всеки, попаднал за малко в морския град, си има собствена картина и впечатления, напълно различни от моите и от всички други.

Дали обаче родените и израснали или живели десетилетия в Бургас имат някаква споделена картина за града и живота в него, дали думите, които си разменят, могат да бъдат разбрани само от истински бургазлии. Една част – със сигурност и това е бургаският жаргон, събран и описан с любов от един "заклет" бургазлия – художника и краеведа Митко Иванов, в книгата му "Бургаският жаргон до 1989". Тя излезе преди две години, а слушателите на предаването "За думите" бяха от първите, които надникнаха в тайните на бургаския говор.


Две години по-късно книгата излиза допълнена с още думи, изрази и спомени от живите свидетели и участници в живота на многоликия пристанищен град. Какво добавиха, допълниха и доизкусуриха съавторите на речника, чуйте в разговора с Митко Иванов.


По публикацията работи: Росица Михова

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещите на Виолета Цветкова "Насаме с незабравимите"

"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Андрей Янев, Емил Янев и Дарина Янева

Звездите не са мимолетни

В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..

публикувано на 21.12.24 в 16:40

Между абсурда и истината – за ролята на хумора в съвременното изкуство

Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..

публикувано на 21.12.24 в 12:35

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46