Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цанко Дюстабанов и пътят към безсмъртието

23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов"

Цанко Дюстабанов
Снимка: Българска история

Днес от габровския квартал "Нова махала" потегли 23-тият възпоменателен поход "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов". В "Нашият ден" чуваме думи за събитието, както и за личността на големия габровец, участник в Априлското въстание, Цанко Дюстабанов, от Милка Караджова, организатор и планински водач.

Цанко Дюстабанов несъмнено е един от най-достойните габровци. Завършил престижния Робърт колеж в Истанбул, възрожденецът владеел седем езика и бил училищен настоятел в Априловската гимназия, разказва Караджова.

На 23 април 1876 година Габровския революционен комитет посочва Дюстабанов като водач на габровската чета. Той приема призива с достойнство и, въоръжен с пушка, облечен в четническа униформа, тръгва по пътя на безсмъртието.

Походът "По пътя на четата на Цанко Дюстабанов" е урок по родолюбие, заявява Караджова. Участниците биват посрещани възторжено по пътя към паметника, пред който полагат цветя с минутно мълчание. Атмосферата е празнична, а за децата събитието е особено образователно, допълва Караджова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Книга, която се чува и вижда

Романът на Тодор П. Тодоров "Хагабула" вече има признание и награди – роман на годината и беше отличен със специално споменаване от журито на Европейската награда за литература. Авторът, който е преподавател във Филосфския факултет на Софийския университет, до този момент пише само разкази и това е първият му роман. По негово признание да пише..

публикувано на 05.09.24 в 16:45
Людмил Тодоров

Отзвук от вечерта на "Аполония" в памет на Людмил Тодоров

Две книги на Людмил Тодоров – сборникът с три новели "Посланичката" и книгата с четири неекранизирани сценария "От какавидата до пеперудата. Незаснето" – бяха представени по време на "Аполония" в памет на светлата творческа личност, която напусна този свят миналата година. В репортаж за "Артефир" чуваме думите на Златна Костова, Георги..

публикувано на 05.09.24 в 12:32

Холивудската филмова индустрия отвътре в книгата на Владимир Тодоров

Владимир Тодоров ще представи на "Аполония" книгата си "Холивудобългарин. В страната на илюзиите". Предговорът е на Чавдар Гюзелев, който е автор на фотографията и художник на корицата. Ето какво четем в него: "Това, което ще прочетете в тази книга, е наистина изживяно от Владо, без украшения." Както пишат пък издателите, в автобиографичната..

публикувано на 05.09.24 в 13:35
Петър Стоянов

Петър Стоянов с видеослово на изложба за Батенберг в Скопие

Два дни преди официалното откриване на изложбата "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" в Регионалния исторически музей в Пловдив, вариант на експозицията бе представен в Българския културно-информационен център в Скопие. Директорът на центъра Антония Велева с размах и ентусиазъм организира всеки детайл от тържеството, на..

публикувано на 05.09.24 в 12:00
Алек Попов

Тази вечер "Аполония" почита Алек Попов

Тази вечер (5 септември) в рамките на литературната програма на "Аполония" ще бъде почетен непрежалимият Алек Попов – писател, драматург, сценарист, директор на дом-музей на детската книга "Ангел Каралийчев", главен редактор на сп. "Родна реч" и човек, дал изключително много на хората около себе си. За личността, творчеството и неподражаемото..

публикувано на 05.09.24 в 11:14